| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

Powinni Państwo zgłosić zleceniobiorcę wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Wprawdzie z tytułu zawartej z Państwem umowy zlecenia nie podlega on ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, ale może zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Osoba, która spełnia warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przy jednoczesnym wykonywaniu kilku umów zlecenia, obowiązkowo jest objęta ubezpieczeniami z umowy zlecenia, która została zawarta najwcześniej. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej wysokości zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie z poszczególnych umów zlecenia.

WAŻNE!

Przy kilku umowach zlecenia na obowiązek ubezpieczenia nie ma wpływu wysokość wynagrodzenia z poszczególnych umów zlecenia.

Zleceniobiorca może dobrowolnie na swój wniosek przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z tytułu wykonywania pozostałych, wszystkich lub wybranych przez siebie umów zlecenia. Jeżeli zleceniobiorca zgłosi Państwu taki wniosek, mają Państwo obowiązek opłacać składki za zleceniobiorcę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez zleceniobiorcę i w części finansowanej przez płatnika składek, czyli przez Państwa.

WAŻNE!

Przy zbiegu kilku umów zlecenia płatnik z kolejnej umowy zlecenia zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia tylko na jego wniosek.

Przy równoczesnej pracy na podstawie kilku umów zlecenia zleceniobiorca może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Tytuł, który będzie dla zleceniobiorcy obowiązkowy, może być zmieniony do czasu rozwiązania umowy/umów zlecenia.

(?) Specjalizujemy się w opracowywaniu nowych technologii w dziedzinie elektroniki. Zawarliśmy od 1 stycznia 2009 r. umowę zlecenia ze studentem studiów doktoranckich na politechnice. Osoba ta nie ukończyła 26 lat, dlatego nie zgłosiliśmy jej do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Czy prawidłowo?

Student studiów doktoranckich niezależnie od wieku podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w okresie pracy na podstawie umowy zlecenia.

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy zlecenia nie podlega zleceniobiorca, który jest uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub studentem do ukończenia 26 lat. Studentem jest osoba, która kształci się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Natomiast studia doktoranckie są studiami trzeciego stopnia. Dlatego nie zwalniają z obowiązku ubezpieczeń społecznych osoby, która nie ukończyła 26 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK