| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2009 r., w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej, nie opłacam składek w ZUS na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. 12 marca 2009 r. lekarz potwierdził, że jestem w drugim miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Jakie warunki muszę spełnić, by go otrzymać?


Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie. Obowiązkowo też opłaca składki na Fundusz Pracy. Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje ustanie tytułu do ubezpieczeń (obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Nie opłaca się również w tym okresie składki na FP. Dlatego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawa do zasiłku macierzyńskiego nie uzyska również osoba, która urodziła dziecko w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej i przysługujący jej okres zasiłku macierzyńskiego wykracza poza okres zawieszenia działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2009 r. zawiesiła Pani prowadzenie działalności gospodarczej i od tego dnia nie opłaca Pani składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Nie może Pani również od 1 stycznia 2009 r. opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ponieważ nie podlega Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego w obecnej sytuacji nie przysługuje Pani zasiłek macierzyński.

Jeśli jednak przed dniem porodu odwiesi Pani działalność gospodarczą i przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. Nie ma znaczenia, przez jaki okres przed dniem porodu będzie Pani opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Okres wyczekiwania jest związany z uzyskaniem prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli odwiesi Pani działalność gospodarczą i w okresie ciąży będzie Pani niezdolna do wykonywania pracy i otrzyma Pani zwolnienie lekarskie, to po 90 dniach ubezpieczenia chorobowego uzyska Pani prawo do zasiłku chorobowego.

Kaja Kryniewicz

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »