| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Czy od nowego roku zmieniła się podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?


Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzona ustawą z 17 października 2008 r. (DzU nr 220, poz. 1417) wprowadziła zmiany do podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Zmiana polega za tym, że podstawa ta, a więc i wysokość składek będą jednakowe przez cały rok, czyli będzie ustalana od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Do 31 grudnia 2008 r. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla tej grupy ubezpieczonych zmieniała się co 3 miesiące, a minimalna podstawa wymiaru składek wynosiła 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Natomiast od stycznia 2009 r. - w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - minimalną podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Wynagrodzenie to na rok bieżący wynosi 3193 zł, co oznacza, że podstawa wymiaru składki (60%) równa jest kwocie 1915,80 zł.

A zatem za styczeń br. osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest uiścić składki w następujących wysokościach:

• składka na ubezpieczenie emerytalne - 373,96 zł (1915,80 zł x 19,52%),

• składka na ubezpieczenia rentowe - 114,95 zł (1915,80 zł x 6%),

• składka na ubezpieczenia chorobowe - 46,94 zł (1915,80 zł x 2,45%).

Obliczanie składki zdrowotnej pozostaje bez zmian i za styczeń wynosi tyle samo co za grudzień, tj. 215,35 zł.

Warto wyjaśnić, że prognozowane wynagrodzenie, o którym wyżej mowa, wynika z ustawy budżetowej lub jej projektu albo prowizorium na każdy rok kalendarzowy.

Podane zasady dotyczą wszystkich osób prowadzących działalność, a więc:

• osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

• twórców i artystów, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu (np. lekarz, malarz, wokalista itp.), z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

• osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie za dany miesiąc kalendarzowy (np. za styczeń 2009 r.) rozliczają i opłacają składki do 10. dnia następnego miesiąca, pozostali zaś - do 15. dnia następnego miesiąca.

Dla osób, które korzystają z ulgi w opłacaniu składek związanej z podjęciem po raz pierwszy działalności gospodarczej, w zasadach opłacania składek nic się nie zmieniło. Dla nich podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, ale nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to w roku 2009 wynosi 1276 zł, a zatem podstawa wymiaru składek wynosi 382,80 zł (1276 zł x 30%).

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK