| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Prowadzę własną działalność. W 2007 r. przez 6 miesięcy pobierałam zasiłek chorobowy z działalności, a potem urodziłam dziecko i otrzymałam zasiłek macierzyński. Przez cały ten okres opłacałam składki i składałam do ZUS dokumenty RSA i RCA tylko za swoich 2 pracowników. ZUS przesłał mi informację, że za cały okres zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego mam obowiązek zapłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Czy to prawda, że powinnam za siebie opłacać również składkę zdrowotną, nawet jeśli faktycznie nie wykonywałam żadnej pracy w firmie? Jeśli tak, to co muszę teraz zrobić?


RADA

Za cały okres pobierania zasiłków chorobowego i macierzyńskiego ma Pani obowiązek opłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Dodatkowo powinna Pani skorygować dokumenty rozliczeniowe przesyłane za siebie do ZUS.

UZASADNIENIE

Prowadzący działalność za okres pobierania zasiłku z ubezpieczeń społecznych, np. zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, może:

• pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z działalności, jeżeli okres zasiłku trwa przez część miesiąca,

• nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli zasiłek pobiera przez cały miesiąc.

Przez cały okres podlegania ubezpieczeniom prowadzący działalność opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości. Dotyczy to również miesięcy, za które otrzymał z ZUS zasiłek albo rozpoczął działalność w trakcie miesiąca.

WAŻNE!

Przez cały okres podlegania ubezpieczeniom społecznym lub/i zdrowotnemu prowadzący działalność opłaca co miesiąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości.

Składka ta jest niepodzielna i miesięczna (art. 79 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Do 28 lutego 2009 r. podstawę wymiaru składki stanowiła kwota nie niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowej wysokości obowiązywała od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Od 1 marca 2009 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana raz na rok kalendarzowy. Ustawa nowelizująca ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne na cały rok kalendarzowy to 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał poprzedniego roku kalendarzowego, włącznie z wypłatami z zysku.

Ponieważ nie opłacała Pani za siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne za okres przebywania na zasiłku chorobowym i macierzyńskim, ma Pani obowiązek złożyć za siebie raporty ZUS RCA z wykazaną pełną podstawą wymiaru składek oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne za cały ten okres. Dodatkowo ma Pani obowiązek złożyć za siebie raporty ZUS RSA z wykazanymi miesięcznie okresami zasiłków, wskazując kod świadczenia przerwy 313 (za okres pobierania zasiłku chorobowego) i 311 (za okres zasiłku macierzyńskiego). Powinna Pani również złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA - do kwot składek należnych za pracowników powinna Pani dodać kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie powinna Pani składać jeszcze raz raportów za pracowników, jeżeli nie popełniła Pani w nich błędów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »