| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy jest dozwolone przyznanie nowym pracownikom niższego wynagrodzenia niż wynagrodzenie osób wcześniej zatrudnionych

Czy jest dozwolone przyznanie nowym pracownikom niższego wynagrodzenia niż wynagrodzenie osób wcześniej zatrudnionych

Od 1 maja 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację?


RADA

Wynagrodzenie nowo zatrudnionego pracownika może być niższe wyłącznie wówczas, gdy będą mogli Państwo wykazać, że ilość lub jakość pracy nowego pracownika jest niższa niż pracownika wcześniej zatrudnionego. Gdy praca nowego pracownika osiągnie jakość i ilość pracy wcześniej zatrudnionej osoby na takim samym stanowisku pracy, wynagrodzenie nowego pracownika powinno zostać podwyższone do wysokości wynagrodzenia pracownika wcześniej zatrudnionego.

UZASADNIENIE

Wszyscy pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy powinni być równo traktowani w stosunkach pracy, w szczególności w zakresie:

• nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy,

• warunków zatrudnienia,

• awansowania,

• dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie pracowników w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio (art. 183a § 2 Kodeksu pracy).

Niedozwolone jest stosowanie kryteriów różnicowania warunków zatrudnienia np. ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną.

Obowiązek równego traktowania nie ma jednak charakteru bezwzględnego, co oznacza, że w pewnych obiektywnych okolicznościach stosowanie różnych warunków zatrudnienia jest dozwolone. W Państwa przypadku taką okolicznością przewidującą możliwość ustalania różnych warunków zatrudnienia może być np. kryterium stażu pracy. Może to dotyczyć zarówno ogólnego stażu pracy, jak i wyłącznie stażu pracy w danym zakładzie pracy.

Za obiektywne kryterium różnicujące wysokość wynagrodzenia należnego pracownikom uważane jest również kryterium kwalifikacji zawodowych pracownika.

WAŻNE!

Przyczyną stosowania wobec pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach różnych warunków zatrudnienia może być staż pracy.

Przy stosowaniu kryterium stażu pracy pracodawcy zazwyczaj chodzi o premiowanie zdobytego już doświadczenia, które pozytywnie wpływa na jakość pracy świadczonej przez pracownika. Różnicując wynagrodzenia pracowników wykonujących jednakową pracę ze względu na staż pracy pracodawca powinien w razie wątpliwości udowodnić, że różnicując wynagrodzenie pracowników kierował się obiektywnymi powodami. Powinien więc wykazać, że różny staż pracy miał znaczenie przy wykonywaniu pracy powierzonej pracownikom, tj. np. wpływał na jej jakość.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »