| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Nasza firma ma kłopoty finansowe. Liczymy jednak, że podpiszemy kontrakt, który poprawi sytuację zakładu. Chcemy w związku z tym przekazać kilku pracowników na 2-4 miesiące do innej firmy, z którą od kilku lat współpracujemy. Chcielibyśmy bowiem do czasu podpisania kontraktu ograniczyć koszty działalności. Jak możemy to zrobić w najdogodniejszy dla naszej firmy sposób?


RADA

Mogą Państwo za zgodą pracowników udzielić im urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy. Innym rozwiązaniem jest świadczenie na rzecz kontrahenta usług z wykorzystaniem pracy własnych pracowników.

UZASADNIENIE

Do udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy konieczne jest:

• zawarcie porozumienia między Państwa firmą a kontrahentem,

• wyrażenie zgody na piśmie przez Państwa pracowników na urlop bezpłatny w tym okresie (art. 1741 Kodeksu pracy).

W okresie wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy (kontrahent) stosunek pracy z Państwa firmą ulegnie zawieszeniu z jednym zastrzeżeniem. Mianowicie, okres takiego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy u Państwa, od którego zależą uprawnienia pracownicze w Państwa firmie (np. wymiar urlopu wypoczynkowego). Okres urlopu bezpłatnego w Państwa zakładzie jest jednocześnie okresem pracy u nowego pracodawcy. Oznacza to m.in., że za okres pracy u nowego pracodawcy pracodawca ten jest zobowiązany udzielić Państwa pracownikowi urlopu wypoczynkowego na ogólnych zasadach.

PRZYKŁAD

Pracownik rozpoczął pracę u nowego pracodawcy w okresie urlopu bezpłatnego w jego dotychczasowym miejscu pracy. Wykonywał tam pracę przez cały 2008 r. Urlopu wypoczynkowego za 2008 r. jest zobowiązany udzielić temu pracownikowi wyłącznie nowy pracodawca (ewentualnie musi wypłacić ekwiwalent pieniężny, jeżeli do końca okresu zatrudnienia pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze). Nie dotyczy to zaległego urlopu wypoczynkowego sprzed 2008 r. u dotychczasowego pracodawcy (obowiązki w tym zakresie obciążają wyłącznie pierwszego pracodawcę).

Bezpłatny urlop jest udzielany na czas wykonywania pracy u nowego pracodawcy i po upływie tego okresu Państwa pracownik jest zobowiązany do powrotu do pracy w Państwa firmie, a Państwo muszą dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowych warunkach.

Wzór porozumienia wprowadzającego urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Takie rozwiązanie nie jest jedynym, które mogą Państwo zastosować. W praktyce może bowiem okazać się, że Państwa pracownicy bądź Państwo nie będą zainteresowani rozwiązaniem, w którym Państwa pracownicy stają się pracownikami innego pracodawcy.

Powinni Państwo wówczas rozważyć również możliwość świadczenia na rzecz kontrahenta usług, które będą wykonywane przez Państwa pracowników. W takim rozwiązaniu zawarliby Państwo z kontrahentem umowę o świadczenie usług, które to usługi byłyby wykonywane przez Państwa pracowników. Wynagrodzenie Państwa firmy powinno być skalkulowane jako ogólny koszt zatrudnienia pracowników wykonujących te usługi powiększony o stosowną marżę. Przy tym rozwiązaniu należy jednak liczyć się z ryzykiem żądania ustalenia istnienia stosunku pracy między Państwa pracownikiem a kontrahentem.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »