| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Czy można skierować pracowników do pracy u innego pracodawcy

Nasza firma ma kłopoty finansowe. Liczymy jednak, że podpiszemy kontrakt, który poprawi sytuację zakładu. Chcemy w związku z tym przekazać kilku pracowników na 2-4 miesiące do innej firmy, z którą od kilku lat współpracujemy. Chcielibyśmy bowiem do czasu podpisania kontraktu ograniczyć koszty działalności. Jak możemy to zrobić w najdogodniejszy dla naszej firmy sposób?

Ryzyko uznania, że doszło do zawarcia umów o pracę między Państwa pracownikami a kontrahentem występuje, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

• Państwa pracownicy będą zobowiązani świadczyć pracę osobiście na rzecz kontrahenta,

• praca będzie wykonywana pod kierownictwem kontrahenta,

• praca będzie wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta.

Takie ryzyko zależy również od rodzaju pracy wykonywanej przez Państwa pracowników.

PRZYKŁAD

Czterech pracowników firmy A ma w firmie B wykonywać pracę przy taśmie produkcyjnej na tych samych zasadach i warunkach podporządkowania jak pracownicy firmy B. Dodatkowo zespół projektantów firmy A ma za zadanie wykonać kompleksowy projekt instalacji dla firmy B. W takim przypadku ryzyko zarzutu, że istnieje stosunek pracy między pracownikami firmy A a firmy B będzie większy w przypadku pracowników pracujących przy taśmie. Natomiast jest mało prawdopodobny w przypadku pracowników wykonujących projekt instalacji.

Rozpatrując problem wykonywania przez pracowników pracy dla innego pracodawcy Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99, OSNP 2001/6/186) uznał, że „wykonywanie pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, znajdującym się w zakładzie pracy innego podmiotu i pod jego kierownictwem, nie powoduje nawiązania stosunku pracy z tym podmiotem. (...) Pracodawca może także polecić pracownikowi wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu, jeżeli nie narusza to przepisów prawa pracy oraz postanowień umowy o pracę”.

Biorąc zatem pod uwagę linię orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz jednorazowy i krótki okres, gdy planują Państwo „przekazać” pracowników do innej firmy, ryzyko ustalenia, iż między Państwa pracownikami a tym podmiotem doszło do zawarcia umowy o pracę, jest stosunkowo niewielkie. Ryzyko to może być również zmniejszone przez odpowiednie sformułowanie postanowień umowy, która będzie zawarta przez Państwa z kontrahentem.

• art. 22 § 1, art. 81, art. 1741 Kodeksu pracy.

Maurycy Organa

radca prawny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK