| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Nasz zakład pracy był zainteresowany podpisaniem od 1 kwietnia 2009 r. umowy z osobą, która pozytywnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu podpisaliśmy z tą osobą przedwstępną umowę o pracę. Do końca marca pracownik ten jest zatrudniony u innego pracodawcy. Okazało się, że w związku z obniżaniem kosztów nie jesteśmy w stanie zatrudnić tej osoby, gdyż firmy na to nie stać. Co nam grozi za odmowę zawarcia z tą osobą umowy o pracę?


RADA

Niedoszły pracownik może żądać od Państwa zapłaty odszkodowania albo zawarcia umowy o pracę, która została przyrzeczona. Swoich praw może dochodzić przed sądem pracy.

UZASADNIENIE

W Kodeksie pracy nie ma przepisów, które przewidują możliwość zawarcia umowy przedwstępnej zobowiązującej do nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Umowy przedwstępne mogą być jednak zawierane na podstawie Kodeksu cywilnego, który jest stosowany posiłkowo w sprawach nieuregulowanych przez Kodeks pracy (art. 300 k.p.).

Gdy jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, druga strona może żądać naprawienia szkody (art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego). W przedstawionej sytuacji nie ma więc znaczenia, z jakiego powodu odmawiają Państwo zawarcia umowy o pracę. Przez szkodę należy rozumieć straty, które niedoszły pracownik poniósł w związku z niezawarciem umowy, oraz utracone korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby umowa została zawarta (np. zarobki utracone z powodu pozostawania bez pracy). Odszkodowanie to obejmuje również poniesione przez niedoszłego pracownika wydatki i nakłady potrzebne dla zawarcia umowy przyrzeczonej, jak np. koszty ewentualnych szkoleń, dojazdu do pracodawcy w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Ani minimalna, ani maksymalna wysokość odszkodowania nie jest określona. Zależy ona od okoliczności konkretnego przypadku i od rozmiaru szkody. To niedoszły pracownik jest zobowiązany udowodnić, że szkoda wystąpiła i jaka jest jej wysokość.

Pomimo że wysokość odszkodowania nie została określona, warto mieć na uwadze pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w uchwale z 22 kwietnia 1977 r. (sygn. akt I PZP 5/77, OSNC 1977/10/180). Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że w razie odmowy przez zakład pracy zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę na czas nieokreślony, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Jego wysokość z reguły nie powinna przekraczać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym umową przedwstępną.

Rozszerzenie zakresu odszkodowania może nastąpić również poprzez zamieszczenie w umowie przedwstępnej zapisu o karze umownej. Kara ta będzie wówczas przysługiwała w razie uchylania się jednej ze stron od zawarcia umowy przyrzeczonej.

Osoba, która miała być pracownikiem, może, pod pewnymi warunkami, domagać się zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę. Ma ona takie prawo, gdy w umowie przedwstępnej są określone istotne postanowienia umowy o pracę, a więc rodzaj umowy, rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »