| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Co grozi pracodawcy za odmowę zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę

Nasz zakład pracy był zainteresowany podpisaniem od 1 kwietnia 2009 r. umowy z osobą, która pozytywnie przeszła rozmowę kwalifikacyjną. W tym celu podpisaliśmy z tą osobą przedwstępną umowę o pracę. Do końca marca pracownik ten jest zatrudniony u innego pracodawcy. Okazało się, że w związku z obniżaniem kosztów nie jesteśmy w stanie zatrudnić tej osoby, gdyż firmy na to nie stać. Co nam grozi za odmowę zawarcia z tą osobą umowy o pracę?


RADA

Niedoszły pracownik może żądać od Państwa zapłaty odszkodowania albo zawarcia umowy o pracę, która została przyrzeczona. Swoich praw może dochodzić przed sądem pracy.

UZASADNIENIE

W Kodeksie pracy nie ma przepisów, które przewidują możliwość zawarcia umowy przedwstępnej zobowiązującej do nawiązania w przyszłości stosunku pracy. Umowy przedwstępne mogą być jednak zawierane na podstawie Kodeksu cywilnego, który jest stosowany posiłkowo w sprawach nieuregulowanych przez Kodeks pracy (art. 300 k.p.).

Gdy jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, druga strona może żądać naprawienia szkody (art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego). W przedstawionej sytuacji nie ma więc znaczenia, z jakiego powodu odmawiają Państwo zawarcia umowy o pracę. Przez szkodę należy rozumieć straty, które niedoszły pracownik poniósł w związku z niezawarciem umowy, oraz utracone korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby umowa została zawarta (np. zarobki utracone z powodu pozostawania bez pracy). Odszkodowanie to obejmuje również poniesione przez niedoszłego pracownika wydatki i nakłady potrzebne dla zawarcia umowy przyrzeczonej, jak np. koszty ewentualnych szkoleń, dojazdu do pracodawcy w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Ani minimalna, ani maksymalna wysokość odszkodowania nie jest określona. Zależy ona od okoliczności konkretnego przypadku i od rozmiaru szkody. To niedoszły pracownik jest zobowiązany udowodnić, że szkoda wystąpiła i jaka jest jej wysokość.

Pomimo że wysokość odszkodowania nie została określona, warto mieć na uwadze pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w uchwale z 22 kwietnia 1977 r. (sygn. akt I PZP 5/77, OSNC 1977/10/180). Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że w razie odmowy przez zakład pracy zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę na czas nieokreślony, poszkodowanemu przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Jego wysokość z reguły nie powinna przekraczać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę na stanowisku objętym umową przedwstępną.

Rozszerzenie zakresu odszkodowania może nastąpić również poprzez zamieszczenie w umowie przedwstępnej zapisu o karze umownej. Kara ta będzie wówczas przysługiwała w razie uchylania się jednej ze stron od zawarcia umowy przyrzeczonej.

Osoba, która miała być pracownikiem, może, pod pewnymi warunkami, domagać się zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę. Ma ona takie prawo, gdy w umowie przedwstępnej są określone istotne postanowienia umowy o pracę, a więc rodzaj umowy, rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK