| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można skierować pracownika bez jego zgody na zaległy urlop wypoczynkowy

Czy można skierować pracownika bez jego zgody na zaległy urlop wypoczynkowy

Zatrudnieni w naszym zakładzie pracownicy mają niewykorzystane urlopy wypoczynkowe z zeszłego roku. Zaproponowałem więc, żeby wykorzystali je w pierwszym kwartale tego roku, tak jak nakazują przepisy Kodeksu pracy. Jeden z pracowników odmawia jednak wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy mogę skierować go na zaległy urlop bez jego zgody?


RADA

Tak, może Pan udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie do 31 marca br. nawet bez jego zgody.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi niewykorzystanego za dany rok urlopu wypoczynkowego do końca marca następnego roku (art. 168 k.p.). Zatem niewykorzystane urlopy wypoczynkowe za 2008 r. powinny zostać udzielone pracownikom do 31 marca 2009 r. Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego w tym terminie jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.).

Pracodawca powinien uzgodnić z pracownikiem termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak pracownik odmawia wykorzystania tego urlopu w terminie od 1 stycznia do 31 marca następnego roku, za który urlop ten przysługuje, to pracodawca ma prawo wysłać pracownika na ten urlop nawet bez jego zgody. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują bowiem wyjątków od obowiązku udzielania pracownikowi urlopu w terminie do końca kwartału następnego roku. Takie stanowisko potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 24 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 124/05) SN uznał, że szef może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy pracownik się na to nie godzi. Jeżeli zatem pracownik zakwestionuje jednostronne skierowanie go na zaległy urlop wypoczynkowy przez pracodawcę i wystąpi w tej sprawie do sądu pracy, sąd zapewne będzie kierował się orzecznictwem Sądu Najwyższego i oddali roszczenie pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez jego zgody.

Udzielając zaległego urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien w pierwszej kolejności spróbować ustalić z pracownikiem termin jego wykorzystania w pierwszym kwartale roku. Dopiero jeżeli pracownik odmawia wykorzystania zaległego urlopu w proponowanych przez pracodawcę terminach i kończy się pierwszy kwartał roku, w którym trzeba pracownikowi udzielić zaległego urlopu, pracodawca powinien wysłać pracownika na ten urlop jednostronnie.

Kierując pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy, pracodawca musi:

• poinformować pracownika, w jakim terminie udziela mu zaległego urlopu,

• odmówić wpuszczenia go na teren zakładu, jeżeli pracownik stawi się do pracy w wyznaczonym terminie korzystania z zaległego urlopu,

• zaznaczyć na liście obecności i w ewidencji czasu pracy termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.

Zaległy urlop wypoczynkowy zostanie udzielony w terminie, jeżeli pracownik rozpocznie jego wykorzystywanie 31 marca danego roku. Pracodawca powinien bowiem udzielić pracownikowi urlopu w terminie do 31 marca danego roku. Nie oznacza to zatem, że pracownik musi wykorzystać ten urlop w terminie do końca marca danego roku.

PRZYKŁAD

Pracownik poprosił pracodawcę o udzielenie od 30 marca do 8 kwietnia 2009 r. 8 dni zaległego urlopu wypoczynkowego z 2008 r. Pracodawca wyraził na to zgodę. Nie naruszył przepisów dotyczących udzielania zaległych urlopów, bo udzieli pracownikowi urlopu w terminie do końca marca br.

• art. 168, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK