| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy podczas grupowego zwolnienia podlega znacznym ograniczeniom. Podobnie jest w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. Niektórym pracownikom można wypowiedzieć umowę o pracę, innym pracodawca może jedynie złożyć wypowiedzenie zmieniające.

Przykład

Paulina S. była pracownikiem „Minos” Sp. z o.o. Spółka ta ogłosiła upadłość i przeprowadziła zwolnienie grupowe. W związku powyższym Paulina S., mimo że była w szóstym miesiącu ciąży, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Nie zgadzając się z tym wniosła pozew do sądu, powołując się na fakt, że otrzymała wypowiedzenie podczas ciąży. Sąd nie uwzględnił pozwu Pauliny S. i jej umowa o pracę uległa rozwiązaniu.

Ochrona stosunku pracy podczas zwolnień indywidualnych, którego tryb określa art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych, jest ukształtowana nieco odmiennie niż w przypadku zwolnienia grupowego.

Otóż w razie zwolnień indywidualnych pracodawca może w drodze wypowiedzenia rozwiązać stosunki pracy z osobami, których zatrudnienie podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem i wobec których jest dopuszczalne wypowiedzenie w ramach grupowego zwolnienia. Warunkiem jest niezgłoszenie sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa nie wniesie sprzeciwu w tym terminie, pracodawca podejmuje decyzję samodzielnie. Jeżeli wniesie sprzeciw, to pracodawca nie może rozwiązać stosunków pracy, ale przysługuje mu prawo zmiany tym pracownikom warunków zatrudnienia w drodze wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli pozostawienie ich na dotychczasowych stanowiskach nie będzie możliwe. W takiej sytuacji w grę będzie wchodził art. 38 k.p. Oznacza to, że każdy zamiar wypowiedzenia zmieniającego pracodawca będzie musiał skonsultować z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową.

Przykład

Marcin Z. był pracownikiem Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego „Meble Dla Każdego”. Po upływie trzech miesięcy korzystania z półrocznego urlopu bezpłatnego przez pracownika pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę ze względu na brak zamówień na usługi świadczone przez przedsiębiorstwo. Marcin Z. wniósł powództwo do sądu pracy, w którym domagał się zasądzenia odszkodowania od pracodawcy. Sąd pracy uwzględnił powództwo pracownika, ponieważ pracodawca nie wystąpił do zakładowej organizacji związkowej z zawiadomieniem o planowanym wypowiedzeniu.

W przypadku gdy skutkiem dokonanego wypowiedzenia zmieniającego jest niższe wynagrodzenie, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający sześć miesięcy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK