| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy podczas grupowego zwolnienia podlega znacznym ograniczeniom. Podobnie jest w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. Niektórym pracownikom można wypowiedzieć umowę o pracę, innym pracodawca może jedynie złożyć wypowiedzenie zmieniające.

Wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p., jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W razie zwolnienia grupowego wypowiedzenie stosunków pracy jest dopuszczalne także wobec innych pracowników szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem. Chodzi tu np. o pracowników będących nieetatowymi członkami kolegium izb obrachunkowych, czy będących członkami rady naukowej w jednostce badawczo-rozwojowej i innych, którzy nie zostali wymienieni w art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych. Wynika to z art. 5 ust. 1, który generalnie wyłącza stosowanie przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

Umowy zawarte na czas określony oraz umowy na czas wykonywania określonej pracy cechują się trwałością i zasadniczo powinny trwać, dopóki nie nadejdzie termin, do którego zostały zawarte. Takie unormowanie byłoby niekorzystne dla pracodawców przeprowadzających zwolnienia grupowe, dlatego też wprowadzono możliwość rozwiązywania tego rodzaju umów za wypowiedzeniem. Oznacza to, że w ramach zwolnień grupowych, umowy o pracę zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Dotyczy to wszystkich umów zawartych na czas określony bez względu na czas ich trwania. Stanowi to istotne ułatwienie dla pracodawcy, który nie musi czekać na upływ terminów, do których były zawarte te umowy.

Przykład

Przedsiębiorstwo Budowlane „Alfa-Bet” na skutek braku zamówień było zmuszone przeprowadzić zwolnienie grupowe. Pracownik tego przedsiębiorstwa, Andrzej F. podczas korzystania z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Andrzej F. odwołał się od tego wypowiedzenia do sądu pracy podnosząc, że nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Sąd uwzględnił powództwo Andrzeja F., uznając, że pracodawca nie był uprawniony do wypowiedzenia mu umowy o pracę.

Wszelka szczególna ochrona stosunku pracy jest uchylona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Oznacza to, ze pracodawca nie jest w żaden sposób limitowany przy dokonywaniu wypowiedzeń, gdyż może je wręczyć każdemu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK