| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy zasiłek chorobowy przysługuje w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Czy zasiłek chorobowy przysługuje w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Prowadzę działalność gospodarczą, którą zawiesiłem na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2008 r. Przed zawieszeniem działalności opłacałem składki na wszystkie ubezpieczenia. Do wszystkich ubezpieczeń, w tym chorobowego, zgłosiłem się od 1 stycznia 2009 r. 29 grudnia 2008 r. miałem wypadek samochodowy. W wyniku wypadku otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres od 29 grudnia 2008 r. do 27 stycznia 2009 r. Zwolnienie lekarskie złożyłem w ZUS, ale poinformowano mnie, że nie mam prawa do zasiłku chorobowego. Czy słusznie?


RADA

Tak, ponieważ zachorował Pan w okresie, w którym nie podlegał Pan ubezpieczeniu chorobowemu. Za zwolnienie lekarskie trwające od 29 grudnia 2008 r. do 27 stycznia 2009 r. nie ma Pan prawa do zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje, że ustaje tytuł do ubezpieczeń, w tym tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Prowadzący działalność nie opłaca składek od następnego miesiąca po złożeniu w gminie informacji o zawieszeniu działalności do końca miesiąca, w którym złożył informację w gminie o podjęciu działalności.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach prawo do zasiłku chorobowego uzyska osoba, która zachorowała w okresie zawieszenia działalności. Prawo do zasiłku chorobowego w tym przypadku ustala się tak jak dla osoby chorej po ustaniu ubezpieczenia, np. po rozwiązaniu umowy o pracę. Zasiłek chorobowy w tym przypadku przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy:

• trwała co najmniej 30 dni bez przerwy oraz,

• powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - ta sytuacja dotyczy chorób zakaźnych, których okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, oraz chorób, których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Dodatkowo, zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona:

• ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

• podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników,

• w okresie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego kontynuuje albo podjęła inną działalność zarobkową, która jest równocześnie tytułem do obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

PRZYKŁAD

Jacek J. prowadzi działalność gospodarczą od 2000 r. i przez cały czas podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 1 stycznia 2009 r. zawiesił działalność gospodarczą na okres 3 miesięcy. Nie ma ustalonego prawa do emerytury, renty, nie wykonuje żadnej innej działalności zarobkowej oraz nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników. 8 stycznia 2009 r. w domu złamał nogę i otrzymał zwolnienie lekarskie od 8 stycznia do 10 lutego 2009 r. Ponieważ od ostatniego dnia przed zawieszeniem działalności gospodarczej, tj. od 31 grudnia 2008 r. do dnia zachorowania nie upłynęło 14 dni i niezdolność do pracy będzie trwać dłużej niż 30 dni, Jackowi J. przysługuje zasiłek chorobowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK