| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia

Czy można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia

Nasza firma finansuje pracownikowi bardzo drogi kurs szkoleniowy. Czy w związku z tym możemy zobowiązać go do tego, aby pracował w naszej firmie przez co najmniej 3 lata od zakończenia kursu i złożeniu egzaminu? Czy taki warunek jest zgodny z prawem? Czy w porozumieniu możemy zawrzeć zapis, że jeżeli w ciągu 3 lat pracownik sam rozwiąże umowę z przyczyn osobistych, wówczas zostanie obciążony kosztami kursu w całości bądź też proporcjonalnie do przepracowanego okresu?


Można zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów szkolenia poniesionych przez pracodawcę w razie rozwiązania przez pracownika stosunku pracy.

Pracownik musi mieć status osoby skierowanej do odbycia danej formy kształcenia przez pracodawcę, aby można było zobowiązać go do zwrotu kosztów. Oznacza to, że zakład pracy kieruje pracownika na kurs i z tego tytułu pracownikowi przysługują świadczenia, takie jak urlop szkoleniowy czy zwolnienie z części dnia pracy (§ 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 października 1993 r. - DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).

Z pracownikiem skierowanym pracodawca zawiera umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki. Zawarcie umowy nie jest konieczne w przypadku, gdy pracodawca nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu u pracodawcy po ukończeniu nauki.

Pracownik, który został skierowany na kurs w celu podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych lub pozaszkolnych i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie (nie dłuższym niż 3 lata):

• rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,

• lub z którym zakład pracy rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,

zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na jego naukę.

Koszty powinny być zwrócone w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w okresie nauki.

Pracodawca może odstąpić od żądania zwrotu kosztów w całości bądź w części (§ 6 ust. 2 rozporządzenia).

Odpowiedziała Karolina Jagielska

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »