| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak przekazywać RMUA w formie elektronicznej

Jak przekazywać RMUA w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy składek mogą przekazywać osobom zatrudnionym informacje ZUS RMUA w formie elektronicznej. Warunkiem przekazywania elektronicznych ZUS RMUA jest uzyskanie zgody osoby, która ma otrzymać taki dokument.


Dodatkowo dokument elektroniczny powinien być podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym osoby odpowiedzialnej za przekazanie tych dokumentów. Informację ZUS RMUA płatnik może przygotować w programie Płatnik 7.03.001.

Obecna wersja programu Płatnik nie ma osobnej funkcjonalności dedykowanej w celu przekazywania pracownikom informacji ZUS RMUA w formie elektronicznej.

Dokumenty ZUS RMUA tworzone w wersji 7.03.001 programu Płatnik można podpisać elektronicznie z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania dostarczanego przez Centrum Certyfikacji. Każde Centrum Certyfikacji udostępnia inną aplikację do tego celu.

Aby podpisać dokument RMUA bezpiecznym podpisem elektronicznym, należy najpierw wygenerować ten dokument dla konkretnej osoby w programie Płatnik.

Informacja ZUS RMUA może być utworzona na dwa sposoby.

Pierwszy sposób

Z menu Narzędzia należy wybrać polecenie Twórz raporty RMUA. W tym przypadku przechodząc kolejne kroki kreatora należy wskazać okres rozliczeniowy dla raportu i osobę, dla której ma być on wykonany. W 5. kroku kreatora należy zaznaczyć opcję Zapisz raport do pliku oraz wskazać miejsce na dysku, gdzie plik ma być zapisany.

Drugi sposób

Z poziomu Rejestr ubezpieczonych należy otworzyć kartotekę osoby, dla której ma być utworzony raport. Następnie z menu Operacje trzeba wybrać polecenie Utworzenie raportu RMUA. W kolejnych krokach kreatora wskazujemy okres rozliczeniowy do raportu. W 3. kroku kreatora należy zaznaczyć opcję Zapisz raport do pliku oraz wskazać miejsce na dysku, gdzie plik ma być zapisany.

Utworzony raport ma postać pliku tekstowego i wygląda tak:

Wygenerowany dokument ZUS RMUA, zapisany w postaci elektronicznej, należy następnie podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym, z wykorzystaniem oprogramowania udostępnionego przez Centrum Certyfikacji, w którym zakupiono certyfikat kwalifikowany.

• art. 1, art. 2 ustawy z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 220, poz. 1418).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK