| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Do 31 stycznia 2009 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA.


O tym, czy płatnik do 31 stycznia 2009 r. powinien wypełnić i wysłać do ZUS informację ZUS IWA za 2008 r., decydują ściśle określone warunki. Wskazujemy je poniżej.

Informację ZUS IWA za 2008 r. ma obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS płatnik składek, który spełnił łącznie następujące warunki:

• był zgłoszony w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r. oraz przez co najmniej jeden dzień stycznia 2009 r.,

• w 2008 r., którego dotyczy ZUS IWA, zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego w przeliczeniu na miesiące co najmniej 10 ubezpieczonych,

• na 31 grudnia 2008 r. jest wpisany do rejestru podmiotów gospodarki narodowej, zwanego dalej „rejestrem REGON”.

Jeżeli płatnik składek nie spełni chociaż jednego z tych warunków, nie wysyła do ZUS informacji ZUS IWA za 2008 r.

1. Płatnik składek był zgłoszony nieprzerwanie do ubezpieczenia wypadkowego w 2008 r., jeżeli w każdym z miesięcy 2008 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jedną osobę ubezpieczoną.

Jeżeli płatnik składek w którymkolwiek z miesięcy 2008 r. nie zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego ani jednej osoby, nie wypełnia informacji ZUS IWA.

2. Płatnik, który ma obowiązek złożyć ZUS IWA za 2008 r., powinien być przez co najmniej jeden dzień stycznia 2009 r. płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe.

PRZYKŁAD

Spółka komandytowa rozpoczęła działalność gospodarczą 1 stycznia 2008 r. Pierwsze osoby do ubezpieczeń społecznych (w tym ubezpieczenia wypadkowego) i zdrowotnego spółka zgłosiła w lutym 2008 r. Z uwagi na to, że spółka była płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe od lutego 2008 r., nie składa w ZUS informacji ZUS IWA za 2008 r., ponieważ w styczniu 2008 r. nie zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego ani jednej osoby.

Liczbę ubezpieczonych za 2008 r. płatnik ustala jako iloraz sumy osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w ciągu poszczególnych miesięcy 2008 r. i liczby miesięcy 2008 r. (art. 28 ust. 3 ustawy wypadkowej). Liczbę ubezpieczonych płatnik zaokrągla do jedności, tj. poniżej 0,5 ubezpieczonego w dół, a 0,5 i więcej ubezpieczonego w górę.

PRZYKŁAD

Firma transportowa jest zgłoszona w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie od stycznia 2000 r.

W poszczególnych miesiącach 2008 r. firma zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę osób ubezpieczonych:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK