| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Do 31 stycznia 2009 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA.

Płatnikowi, który nie złoży ZUS IWA za 2008 r. albo przekaże nieprawdziwe dane i zawyży stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, ZUS ustali stopę procentową na podstawie prawidłowych danych. ZUS nie podwyższy w tym przypadku stopy procentowej składki na cały rok składkowy (od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r.) do 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych.

Płatnik składek, który mimo obowiązku nie złoży ZUS IWA, zobowiązany jest złożyć ją w późniejszym terminie. Jeżeli płatnik przekaże w ZUS IWA nieprawdziwe dane, ma obowiązek je skorygować, bez względu na to, czy nieprawidłowość stwierdził ZUS czy płatnik składek. ZUS IWA należy skorygować w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości albo 7 dni od uprawomocnienia się decyzji ZUS. Natomiast 30 dni od otrzymania protokołu pokontrolnego na korektę ZUS IWA ma płatnik, gdy nieprawidłowości zostały stwierdzone podczas kontroli ZUS.

• art. 27-36 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - Dz.U. Nr 199, poz. 1673; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków - Dz.U. Nr 200, poz. 1692; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 436

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK