| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Kto ma obowiązek złożyć ZUS IWA

Do 31 stycznia 2009 r. niektórzy płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe mają obowiązek wypełnić i przesłać do ZUS informacje ZUS IWA.

d) w polu 04 - liczbę osób zatrudnionych w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, według stanu na 31 grudnia 2008 r. W tej liczbie płatnik uwzględnia wyłącznie pracowników i ustala ją zgodnie z zasadami obowiązującymi przy sporządzaniu sprawozdania statystycznego o warunkach pracy Z-10 (dział 2, wiersz 1).

PRZYKŁAD

Spółka akcyjna wytwarza stal. W połowie grudnia 2008 r. dwóch pracowników uległo wypadkowi przy pracy. Jeden z wypadków był ciężki, a drugi śmiertelny. Wypadek śmiertelny został wpisany do rejestru wypadków przy pracy 22 grudnia 2008 r. Natomiast wypadek ciężki - 2 stycznia 2009 r. Spółka w informacji ZUS IWA składanej za 2008 r., w punkcie dotyczącym wypadków przy pracy ogółem oraz w liczbie osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy o charakterze ciężkim i śmiertelnym, powinna uwzględnić wypadek przy pracy o charakterze śmiertelnym. Natomiast wypadek przy pracy o charakterze ciężkim, który zdarzył się w tym samym dniu, spółka uwzględni w ZUS IWA za 2009 r.

Płatnik składek, u którego w 2008 r. nie było żadnego wypadku przy pracy bądź żaden z zatrudnionych przez niego pracowników nie pracował w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, w polu bloku IV wpisuje „0”.

Płatnicy składek składają ZUS IWA w takiej formie, w jakiej zobowiązani są przekazywać do ZUS inne dokumenty ubezpieczeniowe. Jeżeli dokumenty te płatnik przekazuje w formie elektronicznej, ZUS IWA też przekazuje w formie elektronicznej.

Z kolei płatnik składek uprawniony do składania dokumentów ubezpieczeniowych w formie pisemnej także ZUS IWA przekazuje w tej formie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na jego siedzibę. Płatnik składek, który wysyła ZUS IWA pocztą, powinien pamiętać o umieszczeniu na kopercie dopisku „ZUS IWA”.

Płatnik składek ma obowiązek przechowywać przez 10 lat (w formie pisemnej lub elektronicznej) kopię przekazanej do ZUS informacji ZUS IWA oraz ewentualne kopie korekty ZUS IWA. Termin ten płatnik liczy od dnia przekazania dokumentów do ZUS.

Płatnikowi, który nie przekaże informacji ZUS IWA za 2008 r. lub przekaże w niej nieprawdziwe dane i zaniży stopę procentową składki, ZUS ustali stopę procentową składki na cały rok składkowy (od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r.) w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Dodatkowo płatnik będzie miał obowiązek opłacić zaległe składki - opłacone w niższej wysokości niż 150% prawidłowej stopy procentowej, z odsetkami za zwłokę.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK