| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy pozwala pracodawcy na czasowe „wypożyczenie” pracowników innemu pracodawcy. Taki transfer pracowników z jednego zakładu pracy do drugiego wymaga zawarcia stosownego porozumienia między pracodawcami oraz zgody pracownika.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 k.p.).

W konsekwencji więc leasing pracowniczy pozwala pracodawcom na obniżenie kosztów np. związanych z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to także korzystne dla pracownika, gdyż jest on nadal zatrudniony, a okres ten wlicza się do stażu pracy, od którego zależą wszelkiego rodzaju uprawnienia pracownicze u pra- codawcy, który udzielił mu urlopu.

Do celów dowodowych porozumienie to powinno zostać zawarte w formie pisemnej, natomiast zgoda pracowników zawsze powinna być wyrażona na piśmie.

Porozumienie powinno zawierać informacje dotyczące pracodawcy, który udzieli pracownikowi urlopu bezpłatnego, a także określać pracodawcę, który w okresie urlopu bezpłatnego zatrudni pracownika. Konieczne jest także wskazanie terminu rozpoczęcia i zakończenia pracy u nowego pracodawcy. Nie ma przeszkód prawnych, aby porozumienie dotyczyło większej liczby pracowników. Natomiast wskazane byłoby, aby w porozumieniu dotychczasowy pracodawca określił także warunki pracy u nowego pracodawcy, w szczególności wynagrodzenie za pracę.

Dodatkowym wymogiem związanym z udzieleniem urlopu bezpłatnego pracownikowi w celu wykonywania przez niego pracy u innego pracodawcy jest wyrażenie na to zgody samego zainteresowanego.

Pracownik, który wyraził zgodę na wykonywanie pracy u innego pracodawcy, zobowiązuje się jednocześnie do nawiązania stosunku pracy z nowym pracodawcą. Zgoda ta jest jednak warunkowa i zależy od tego, czy zaproponowane warunki będą odpowiadać tym, jakie zostały ustalone w porozumieniu między pracodawcami.

Umowa o pracę z nowym pracodawcą może zostać zawarta na czas określony lub na czas wykonywania danej pracy. Wynika to bezpośrednio z charakteru urlopu bezpłatnego udzielonego na czas wskazany w porozumieniu u dotychczasowego pracodawcy.

Należy zaznaczyć, że dotychczasowy stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, ale jest jedynie zawieszony. W momencie gdy zakończy się urlop bezpłatny, pracownik ma obowiązek powrotu do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Możliwość wypożyczenia pracownika w omawiany sposób nie może być jednak wykorzystywana nadmiernie, ponieważ zostanie uznana za próbę obejścia przepisów dotyczących pracy tymczasowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK