| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Przedsiębiorca borykający się z ograniczeniem zamówień nie musi od razu redukować zatrudnienia. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą mu ograniczyć koszty bez konieczności zwalniania pracowników.

PODSTAWA PRAWNA:

• Art. 91 par. 4 k.p., art. 24127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

Pracodawca prowadzący niewielką firmę szwalniczą produkował obuwie robocze i odzież roboczą, przy czym przy każdego rodzaju produkcji zatrudnieni byli różni pracownicy. Z uwagi na utratę kontrahenta, któremu sprzedawał obuwie robocze, wstrzymał całkowicie tę produkcję przez pół roku. Czy bez konieczności dokonywania pracownikom zatrudnionym przy produkcji obuwia wypowiedzeń zmieniających w zakresie charakteru pracy pracodawca może skierować ich do pracy przy produkcji odzieży na okres sześciu miesięcy?

Nie. Określenie rodzaju pracy następuje w umowie o pracę. Istotne znaczenie miałaby zatem w omawianym wypadku analiza umów o pracę pod kątem tego, czy szczegółowo określały one rodzaj produkcji, przy której zatrudni byli poszczególni pracownicy. Gdyby umowa przewidywała pracę wyłącznie przy produkcji obuwia, pracodawca może sięgnąć po rozwiązanie przewidziane w art. 42 par. 4 k.p., to jest możliwość jednostronnego (bez wypowiadania warunków pracy lub płacy) powierzenia pracownikom, w przypadku uzasadnionym potrzebami zakładu pracy, innej pracy niż określona w umowie o pracę. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia pracowników, zaś praca powierzona w ten sposób ma odpowiadać kwalifikacjom danego pracownika. Powierzenie przez pracodawcę pracownikom pracy przy odmiennym profilu produkcji byłoby zatem możliwie w tym trybie, o ile praca ta odpowiadałaby kwalifikacjom poszczególnych pracowników. Maksymalny czas, na jaki pracodawca mógłby powierzyć inny rodzaj pracy bez zgody pracowników, to trzy miesiące w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli chciałby, aby zmiana rodzaju pracy nastąpiła na okres dłuższy, pracodawca musiałby wypowiedzieć każdemu z pracowników warunki umowy o pracę w zakresie rodzaju wykonywanej pracy poprzez określenie dodatkowego rodzaju pracy, którą ma obowiązek wykonywać pracownik. Jedynie wtedy, gdyby początek powierzenia innej pracy przypadł na 1 października danego roku wykorzystując uprawnienie do powierzenia innej pracy również w kolejnym roku kalendarzowym, od 1 stycznia pracodawca mógłby osiągnąć efekt skierowania pracowników do innej pracy przez łączny okres sześciu miesięcy.

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 42, art. 81 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »