| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Przedsiębiorca borykający się z ograniczeniem zamówień nie musi od razu redukować zatrudnienia. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą mu ograniczyć koszty bez konieczności zwalniania pracowników.

Nie. Chociaż opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń czy rozkładanie ich na raty są najczęściej stosowanymi przez pracodawców formami krótkoterminowego poprawienia swej sytuacji finansowej, to zawsze są to działania nielegalne. Przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości zgodnego z prawem manipulowania przez pracodawcę terminami wypłaty wynagrodzeń niezależnie od tego, jaka przyczyna miałaby to spowodować. Bez znaczenia dla dopuszczalności wypłaty wynagrodzenia z opóźnieniem pozostaje nawet wyrażenie na to zgody przez pracowników. Tym bardziej obowiązku tego nie znosi zgoda wyrażona w imieniu pracowników przez związki zawodowe.

Fakt, iż przepisy dotyczące terminu wypłaty wynagrodzeń mają charakter bezwzględnie obowiązujący, powoduje, że jakiekolwiek naruszenia tego obowiązku pracodawcy w umowie o pracę czy w innej formie pozostają bezskuteczne. Dlatego nawet niezawinione trudności finansowe nie dają pracodawcy uprawnienia do wypłaty wynagrodzenia pracownikom w odstępach dłuższych niż miesięczne.

PODSTAWA PRAWNA:

• Art. 55 par. 11, art. 85-86, art. 282, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

• Art. 481 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Właściciel firmy z uwagi na gwałtowny spadek obrotów znalazł się w ciężkiej sytuacji ekonomicznej. Zaproponował więc związkom zawodowym działającym w jego zakładzie pracy wstrzymanie przez okres jednego roku wielu świadczeń przewidzianych w zakładowym układzie zbiorowym pracy, w tym premii, nagród jubileuszowych oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych (trzynastek). Czy związki zawodowe mogą wyrazić na to zgodę w imieniu pracowników?

Tak. Te przepisy prawa pracy, które powstają na skutek umowy zawartej pomiędzy pracodawcą i pracownikami (porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty, układy zbiorowe pracy), mogą zostać zawieszone, jeśli konieczność taka wynika z trudnej sytuacji finansowej pracodawcy. Zawieszenie przepisów stanowi kompromis pomiędzy realizacją prawa pracowników do należnych im świadczeń a ochroną ich miejsc pracy. Aby pracodawca mógł zawiesić stosowanie wiążących go wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy, musi uzyskać zgodę pracowników. Zgoda pracowników na zawieszenie przepisów prawa pracy wyrażona powinna być w formie pisemnego porozumienia. Porozumienie takie podpisuje pracodawca lub osoba, która w jego imieniu wykonuje czynności z zakresu prawa pracy. Gdy u pracodawcy działa organizacja lub organizacje związkowe, wtedy to one reprezentują pracowników przy zawieraniu porozumienia o zawieszeniu innych niż układ zbiorowy przepisów prawa pracy. Jeśli organizacja taka nie działa, porozumienie podpisuje przedstawicielstwo pracowników wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy, najczęściej poprzez wybory.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK