| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

W zakresie bhp w stosunku do telepracowników pracodawca nie musi dbać o bhp pomieszczeń pracy ani zapewniać odpowiednich warunków higienicznosanitarnych.

• poznanie przepisów oraz zasad bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy (z uwagi na fakt, że telepracownicy mają prawo przebywać na terenie zakładu pracy) i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków oraz odpowiedzialności w dziedzinie bhp;

• nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie bhp telepracowników musi zapewnić m.in. programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk. Obowiązek ten ma również jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, która prowadzi szkolenie.

Instruktaż ogólny ma za zadanie zapoznać telepracowników z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy lub w stosownych regulaminach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy natomiast musi zapoznać uczestników z czynnikami występującymi w środowisku pracy, ze sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki.

Szkolenie okresowe telepracownicy mogą odbywać odpowiednio jako pracownicy zakwalifikowani do jednej z grup pracowników:

• pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,

• pracownicy administracyjno-biurowi,

• inni, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Telepraca to przeważnie praca przy komputerze. W związku z tym pracodawca ma obowiązek zapewnić takim pracownikom stanowiska pracy zgodne z obowiązującymi wobec „zwykłych” pracowników regułami. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek przeprowadzania oceny warunków pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Pracodawca powinien przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy skierować go na wstępne badania lekarskie (art. 229 k.p.). Badanie to przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę (§ 4 rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy). Obowiązek skierowania pracownika na badania profilaktyczne (a następnie okresowe i kontrolne) dotyczy wszystkich pracowników, zarówno tych wykonujących pracę w siedzibie przedsiębiorstwa, jak i poza nim.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK