| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

W zakresie bhp w stosunku do telepracowników pracodawca nie musi dbać o bhp pomieszczeń pracy ani zapewniać odpowiednich warunków higienicznosanitarnych.

• poznanie przepisów oraz zasad bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy (z uwagi na fakt, że telepracownicy mają prawo przebywać na terenie zakładu pracy) i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków oraz odpowiedzialności w dziedzinie bhp;

• nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie bhp telepracowników musi zapewnić m.in. programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk. Obowiązek ten ma również jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, która prowadzi szkolenie.

Instruktaż ogólny ma za zadanie zapoznać telepracowników z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy lub w stosownych regulaminach oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy natomiast musi zapoznać uczestników z czynnikami występującymi w środowisku pracy, ze sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki.

Szkolenie okresowe telepracownicy mogą odbywać odpowiednio jako pracownicy zakwalifikowani do jednej z grup pracowników:

• pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,

• pracownicy administracyjno-biurowi,

• inni, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bhp.

Telepraca to przeważnie praca przy komputerze. W związku z tym pracodawca ma obowiązek zapewnić takim pracownikom stanowiska pracy zgodne z obowiązującymi wobec „zwykłych” pracowników regułami. Dodatkowo pracodawca ma obowiązek przeprowadzania oceny warunków pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Pracodawca powinien przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy skierować go na wstępne badania lekarskie (art. 229 k.p.). Badanie to przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę (§ 4 rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy). Obowiązek skierowania pracownika na badania profilaktyczne (a następnie okresowe i kontrolne) dotyczy wszystkich pracowników, zarówno tych wykonujących pracę w siedzibie przedsiębiorstwa, jak i poza nim.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK