| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą. Najbardziej intensywna i opłacalna praca przypada na lato i zimę. Dlatego też chcę skorzystać z nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawiesić firmę do końca 2008 r. Na ten czas planuję się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zależy mi na składce zdrowotnej i zasiłku. Czy mogę tak postąpić?


Definicja osoby bezrobotnej jest bardzo szeroka. Jest nią m.in. osoba niezatrudniona albo niemająca wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Stanowią o tym przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie zawsze zamyka drogę do rejestracji w urzędzie pracy. Jednak osoba zawieszająca działalność gospodarczą nie spełnia przesłanek (wykładnia Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), aby uznać ją za osobę bezrobotną. A zatem nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych, a Fundusz Pracy nie opłaci za tę osobę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Bezrobotnym może natomiast zostać przedsiębiorca, który dopiero co zarejestrował działalność, a rozpocznie ją dopiero np. za 3 miesiące.

Zawieszający działalność, którzy nie mają żadnych perspektyw na podjęcie innej pracy albo na szybkie wznowienie swojej działalności, powinni zatem wyrejestrować firmę z ewidencji. W takim przypadku będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wprowadza żadnych czasowych ograniczeń co do przyznania zasiłku dla bezrobotnych po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczenia występują tylko, gdy brak zatrudnienia wynika z rozwiązania umowy o pracę. Najdłużej na zasiłek czeka ten, kto sam złożył wypowiedzenie lub propozycję rozstania z zakładem pracy za porozumieniem stron w ciągu 6 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy. Osoba taka nie dostaje zasiłku przez 90 dni, licząc od daty rejestracji. Okres, przez jaki urząd pracy wypłaca zasiłek, skraca się o 3 miesiące, przez które bezrobotny nie pobierał zasiłku po utracie pracy. Korzystniej jest, gdy to pracodawca z własnej inicjatywy rozwiązuje umowę o pracę za porozumieniem stron, pod warunkiem że przyczyną rozstania jest upadłość, likwidacja pracodawcy bądź spadek zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu. Takie informacje powinny znaleźć się w świadectwie pracy danej osoby. Urząd pracy nalicza wtedy zasiłek już po 7 dniach od chwili rejestracji i wypłaca go przez całe 6 lub 12 miesięcy.

Przypominam, że wyrejestrowanie działalności z ewidencji jest bezpłatne, natomiast za ponowne zarejestrowanie (wpisanie do ewidencji) przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę.

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »