| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą. Najbardziej intensywna i opłacalna praca przypada na lato i zimę. Dlatego też chcę skorzystać z nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawiesić firmę do końca 2008 r. Na ten czas planuję się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zależy mi na składce zdrowotnej i zasiłku. Czy mogę tak postąpić?


Definicja osoby bezrobotnej jest bardzo szeroka. Jest nią m.in. osoba niezatrudniona albo niemająca wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Stanowią o tym przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie zawsze zamyka drogę do rejestracji w urzędzie pracy. Jednak osoba zawieszająca działalność gospodarczą nie spełnia przesłanek (wykładnia Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), aby uznać ją za osobę bezrobotną. A zatem nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych, a Fundusz Pracy nie opłaci za tę osobę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Bezrobotnym może natomiast zostać przedsiębiorca, który dopiero co zarejestrował działalność, a rozpocznie ją dopiero np. za 3 miesiące.

Zawieszający działalność, którzy nie mają żadnych perspektyw na podjęcie innej pracy albo na szybkie wznowienie swojej działalności, powinni zatem wyrejestrować firmę z ewidencji. W takim przypadku będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wprowadza żadnych czasowych ograniczeń co do przyznania zasiłku dla bezrobotnych po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczenia występują tylko, gdy brak zatrudnienia wynika z rozwiązania umowy o pracę. Najdłużej na zasiłek czeka ten, kto sam złożył wypowiedzenie lub propozycję rozstania z zakładem pracy za porozumieniem stron w ciągu 6 miesięcy poprzedzających zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy. Osoba taka nie dostaje zasiłku przez 90 dni, licząc od daty rejestracji. Okres, przez jaki urząd pracy wypłaca zasiłek, skraca się o 3 miesiące, przez które bezrobotny nie pobierał zasiłku po utracie pracy. Korzystniej jest, gdy to pracodawca z własnej inicjatywy rozwiązuje umowę o pracę za porozumieniem stron, pod warunkiem że przyczyną rozstania jest upadłość, likwidacja pracodawcy bądź spadek zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu. Takie informacje powinny znaleźć się w świadectwie pracy danej osoby. Urząd pracy nalicza wtedy zasiłek już po 7 dniach od chwili rejestracji i wypłaca go przez całe 6 lub 12 miesięcy.

Przypominam, że wyrejestrowanie działalności z ewidencji jest bezpłatne, natomiast za ponowne zarejestrowanie (wpisanie do ewidencji) przedsiębiorca będzie musiał uiścić opłatę.

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK