| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu.

Jeśli zatem spółka jawna zawarła ze zleceniobiorcą umowę zlecenia na okres od 16 sierpnia 2008 r. do 31 października 2008 r. i w umowie zobowiązała się wypłacać mu wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1,5 tys. zł, a w październiku 2008 r. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie w wysokości 750 zł, to z uwagi, że w przeliczeniu na okres miesiąca podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spółka musi opłacić za październik składkę na FP.

Przeliczenia w powyższy sposób nie należy dokonywać, gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia w stawce miesięcznej, ale w akordowej, kwotowej stawce godzinowej albo prowizyjnej. Wówczas o obowiązku opłacania składek na FP decyduje wysokość osiągniętego przychodu. Jeżeli osiągnięty w danym miesiącu przychód z umowy zlecenia jest co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia, zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP.

Obowiązek opłacania składki na FP istnieje również, gdy łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Wobec tego płatnik, który zatrudnia zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, którego podstawa wymiaru składek jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, powinien uzyskać od niego oświadczenie, czy ma inne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeżeli złoży oświadczenie, że oprócz umowy zlecenia nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, składka na FP nie powinna być opłacana.

PRZYKŁAD

PRZYCHÓD WYŻSZY OD WYNAGRODZENIA MINIMALNEGO

Spółka z o.o. zawarła z Janem K. umowę zlecenia na okres od 15 września 2008 r. do 15 listopada 2008 r. Odpłatność ustalono w stawce godzinowej - 10 zł za godzinę. Spółka wypłaciła Janowi K. w miesiącu: wrześniu - 800 zł, w październiku - 1,6 tys. zł, w listopadzie 700 zł. Ponieważ otrzymywane wynagrodzenie nie podlega przeliczeniu, zleceniodawca nie opłaca za niego składek na FP za wrzesień i listopad. W tych miesiącach podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie była bowiem równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Składka na FP powinna być natomiast opłacona za październik, gdyż w tym miesiącu podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK