REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Roman Dorawa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam 3 pracowników i 6 zleceniobiorców. Z tytułu działalności podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy we wrześniu br. ubiegałem się o zasiłek chorobowy, okazało się, że ZUS wyłączył mnie z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia w zbyt niskiej wysokości składek należnych za marzec (za wszystkich zatrudnionych i za siebie). Dlaczego ZUS wyłączył mnie z tego ubezpieczenia, jeśli zaniżona wpłata dotyczyła składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie na ubezpieczenia społeczne?

RADA

REKLAMA

Nieterminowe lub niepełne opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Powinien Pan sprawdzić prawidłowość oznakowania wpłat składek za marzec br. na poszczególne fundusze i wyjaśnić tę sprawę w ZUS.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zgłoszą się z tego tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, powinny zwracać szczególną uwagę na terminowość regulowania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli wpłata składki należnej na to ubezpieczenie zostanie dokonana za dany miesiąc po terminie, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia tego miesiąca. Taki sam skutek powoduje wpłacenie składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc w zaniżonej wysokości o kwotę wyższą niż 6,60 zł (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej).

W takiej sytuacji, aby zachować ciągłość ubezpieczenia i związane z tym uprawnienie do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, pozostaje jedynie możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. We wniosku należy wskazać przyczyny uzasadniające nieterminową wpłatę składek. Taka zgoda nie jest jednak udzielana automatycznie. Sprawy tego typu należą do spraw rozpatrywanych w ramach uznania administracyjnego. Oznacza to, że sposób rozpatrzenia wniosku zależy wyłącznie od ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Sposób rozpatrzenia wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zależy wyłącznie od ZUS.

REKLAMA

Przedsiębiorca, który opłaca składki na własne ubezpieczenia i na ubezpieczenia społeczne za zatrudniane osoby, wszystkie składki należne za dany miesiąc rozlicza w jednej deklaracji rozliczeniowej. Wpłata tych składek na właściwy rachunek bankowy ZUS powinna obejmować sumę składek należnych za wszystkich ubezpieczonych, w stosunku do których przedsiębiorca jest płatnikiem składek.

Jeżeli okaże się, że przedsiębiorca nie opłacił należnych składek na ubezpieczenia społeczne np. w związku z tym, że w składanych dokumentach rozliczeniowych nie rozliczył składek za wszystkich ubezpieczonych albo nie naliczył składek od wszystkich przychodów zatrudnianych przez siebie osób, to wpłata na poczet składek należnych za dany miesiąc zostanie zaniżona. W takiej sytuacji ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy. Nie można bowiem uznać, że niedopłata dotyczy tylko składek należnych za pracowników przedsiębiorcy i przyjąć, że składki w części przypadającej na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy zostały opłacone w pełnej wysokości.

Z Pana pytania wynika, że dokonał Pan niepełnej wpłaty, ale składek na ubezpieczenie zdrowotne. Taka okoliczność nie powoduje jednak ustania Pana dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli ZUS odmawia Panu wypłaty zasiłku chorobowego uzasadniając to ustaniem ubezpieczenia chorobowego na skutek zaniżonej wpłaty składek, w pierwszej kolejności powinien Pan upewnić się, czy właściwie dokonał Pan oznaczenia dokumentu płatniczego składek (polecenia przelewu), tzn. czy wpisał Pan odpowiedni numer rachunku bankowego przeznaczonego do wpłat danego rodzaju składek. Mogło się bowiem zdarzyć tak, że wpłata zadysponowana na poczet składek na ubezpieczenia społeczne została wpłacona na rachunek ZUS przeznaczony dla składek na ubezpieczenie zdrowotne (na tzw. rachunek „52”). Z kolei na rachunek przeznaczony dla składek na ubezpieczenia społeczne (tzw. rachunek „51”) pomyłkowo mogła zostać wpłacona kwota należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Może to też wynikać ze złego oznaczenia wpłaty (wskazanie innego miesiąca czy w ogóle niewpisanie miesiąca, jakiego wpłata dotyczy, gdy płatnik ma zaległości w opłacaniu składek). W takiej sytuacji należy złożyć w ZUS wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składki za marzec br., gdyż rozliczenie składek następuje zgodnie z oznaczeniem na przelewie. Jeżeli jednak taka pomyłka nie miała miejsca, sprawę powinien Pan wyjaśnić bezpośrednio we właściwym dla Pana oddziale ZUS.

• art. 14 ust. 2, art. 46 ust. 1 i ust. 2, art. 47 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 11 ust. 1, § 12, § 14 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),

• rozporządzenie z 4 września 2003 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 164, poz. 1586 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA