| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Informacja o warunkach zatrudnienia

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracodawca nie musi w sposób opisowy informować pracownika o warunkach zatrudnienia. Wystarczy, jeśli wskaże mu odpowiednie przepisy prawa pracy.


Informacja o warunkach zatrudnienia powinna być zindywidualizowana i skierowana do konkretnego pracownika. Pracodawca nie może więc zawrzeć w informacji treści, która w sposób ogólny wskazuje na warunki zatrudnienia.

Na każdym pracodawcy bez względu na liczbę zatrudnionych spoczywa obowiązek poinformowania pracowników na piśmie o:

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

• obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

• częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

• wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

• obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

• układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Dodatkowo pracodawcy, którzy nie są zobowiązani do tworzenia regulaminu pracy, czyli zatrudniający mniej niż 20 pracowników, muszą poinformować pracowników o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Najczęściej informacja o warunkach zatrudnienia jest wręczana pracownikowi w dniu zawarcia umowy o pracę. Pracodawca nie może jednak dostarczyć jej później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę. Natomiast o zmianie warunków zatrudnienia pracodawca musi poinformować pracownika w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia ich życie. Gdyby jednak zaszła konieczność rozwiązania umowy o pracę przed upływem tego terminu, pracodawca powinien wręczyć informację nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę.

WaŻne!

Pisemna informacja o warunkach zatrudnienia powinna być przechowywana w części B akt osobowych pracownika.

Pracownik pracujący w podstawowym systemie czasu pracy powinien być poinformowany, że obowiązuje go 8-godzinna dobowa norma czasu pracy oraz przeciętnie 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy (art. 129 k.p.).

W jaki jednak sposób poinformować pracownika o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, gdy pracuje on np. w równoważnym systemie czasu pracy lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Według inspekcji pracy w informacji dla pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy pracodawca powinien wskazać 8-godzinną normę dobową i przeciętnie 40-godzinną normę tygodniową, mimo że pracownik ten może pracować do 12 godzin na dobę. PIP uzasadnia to tym, że praca do 12 godzin na dobę stanowi tylko wymiar czasu pracy, a nie normę czasu pracy (norma została wskazana w art. 129 k.p.). Moim zdaniem może być to dla pracownika mylące.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS25
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »