| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy pracownik musi przejść wstępne szkolenie bhp, a okresowe - w trakcie pozostawania w zatrudnieniu. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Okresowe szkolenia pracowników administracyjno-biurowych należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 6 lat, a pierwsze - do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. W ramach ww. terminów, dokładną częstotliwość oraz czas trwania szkolenia ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Szkolenie okresowe przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Seminarium obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych, a kurs trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych. Składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Samokształcenie kierowane odbywa się na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców. Szkolenie może być jedno albo kilkudniowe, np. dwa seminaria. Minimalny całkowity czas szkolenia okresowego pracownika biurowego wynosi 8 godzin po 45 minut.

Okresowe szkolenie bhp przeprowadza pracodawca lub na jego zlecenie jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, który przeprowadza komisja powołana przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp (art. 2373 par. 1 k.p.). Oznacza to zakaz dopuszczenia do pracy pracownika, który nie zdał egzaminu z bhp. Jednakże w takim wypadku należy umożliwić pracownikowi poprawę egzaminu. Natomiast, jeżeli pracownik nie będzie w stanie uzyskać pozytywnej oceny z egzaminu poprawkowego (ewentualnie z kolejnego egzaminu poprawkowego), pracodawca będzie miał prawo wypowiedzieć mu umowę o pracę.

W rozporządzeniu przewidziano możliwość zwolnienia z okresowego szkolenia bhp. Po pierwsze, ukończenie w okresie między szkoleniami okresowymi: szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego, które uwzględnia program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, jest równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego. Po drugie, z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK