| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy pracownik musi przejść wstępne szkolenie bhp, a okresowe - w trakcie pozostawania w zatrudnieniu. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

Okresowe szkolenia pracowników administracyjno-biurowych należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 6 lat, a pierwsze - do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. W ramach ww. terminów, dokładną częstotliwość oraz czas trwania szkolenia ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.

Szkolenie okresowe przeprowadza się w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Seminarium obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych, a kurs trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych. Składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Samokształcenie kierowane odbywa się na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców. Szkolenie może być jedno albo kilkudniowe, np. dwa seminaria. Minimalny całkowity czas szkolenia okresowego pracownika biurowego wynosi 8 godzin po 45 minut.

Okresowe szkolenie bhp przeprowadza pracodawca lub na jego zlecenie jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, który przeprowadza komisja powołana przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp (art. 2373 par. 1 k.p.). Oznacza to zakaz dopuszczenia do pracy pracownika, który nie zdał egzaminu z bhp. Jednakże w takim wypadku należy umożliwić pracownikowi poprawę egzaminu. Natomiast, jeżeli pracownik nie będzie w stanie uzyskać pozytywnej oceny z egzaminu poprawkowego (ewentualnie z kolejnego egzaminu poprawkowego), pracodawca będzie miał prawo wypowiedzieć mu umowę o pracę.

W rozporządzeniu przewidziano możliwość zwolnienia z okresowego szkolenia bhp. Po pierwsze, ukończenie w okresie między szkoleniami okresowymi: szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego, które uwzględnia program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, jest równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego. Po drugie, z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK