| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy zawieszenie działalności przerywa okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Czy zawieszenie działalności przerywa okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Prowadzę jednoosobową firmę usługową. Jest to moja pierwsza działalność. Korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzn. opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Jeśli zawieszę działalność w gminie, to czy okres tego zawieszenia ZUS wliczy mi do okresu 2 lat, w którym mam prawo do ulgi? Czy zawieszenie przerwie upływ tych 24 miesięcy?

Jeśli osoba prowadząca działalność nie skorzysta z ulgi w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności (np. z powodu braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne), prawo do tej ulgi przepada. Nie ma również możliwości przerwania lub zawieszenia upływu tego okresu. Nie przerywa go również zawieszenie działalności w gminie.

Oznacza to, że okres, w jakim ma Pan prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia, nie będzie wydłużony o okres, na który zawiesi Pan wykonywanie działalności.

PRZYKŁAD

Jan K. po ukończeniu studiów rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej od 1 lipca 2007 r. Jest to jego pierwsza działalność. Wcześniej nie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę ani spółdzielczej umowy o pracę. Od dnia podjęcia działalności korzysta z ulgi i opłaca składki od podstawy wymiaru równej 30% minimalnego wynagrodzenia. Przy prowadzonej działalności nie zatrudnia pracowników. W związku z wyjazdem zagranicznym planuje zawiesić działalność od 20 listopada 2008 r. na 9 miesięcy (do 20 sierpnia 2009 r.). Jan K. ma prawo do ulgi w opłacaniu składek od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2009 r., czyli przez 24 miesiące od czasu podjęcia działalności, mimo że w tym okresie nie będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym przez 9 miesięcy (od 1 grudnia 2008 r. do 30 sierpnia 2009 r.). Po wznowieniu działalności w sierpniu 2009 r. i ponownym objęciu ubezpieczeniami społecznymi od 1 września 2009 r., będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

• art. 13 pkt 4, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »