| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pijanemu pracownikowi można wymierzyć karę porządkową lub zwolnić go dyscyplinarnie

Pijanemu pracownikowi można wymierzyć karę porządkową lub zwolnić go dyscyplinarnie

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki pod wpływem alkoholu, pracodawca może ukarać go jedną z kar porządkowych. Może również wypowiedzieć mu z tego powodu umowę lub zwolnić z pracy nawet bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Pracodawca ma również możliwość rozwiązania umowy z pracownikiem przebywającym w stanie nietrzeźwości na terenie zakładu pracy, w czasie gdy nie miał on obowiązku świadczenia pracy, szczególnie jeśli zakłócał on porządek, dyscyplinę i organizację pracy.

Rozwiązując z pracownikiem umowę z powodu spożywania przez niego alkoholu na terenie zakładu pracy pracodawca powinien pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących rozwiązywania umów w trybie dyscyplinarnym. Oświadczenie woli powinno zatem zostać złożone na piśmie i wyraźnie wskazywać, że przyczyną jego złożenia był stan nietrzeźwości pracownika. Zwykle już sam stan nietrzeźwości bez wystąpienia dodatkowych następstw będzie uzasadniał zastosowanie tej sankcji. Jednak oceny trzeba dokonać biorąc pod uwagę okoliczności danego przypadku, uwzględniając przede wszystkim zarówno charakter stanowiska pracy pracownika, jak i natężenie stanu nietrzeźwości.

Pracodawca powinien pamiętać, iż obowiązek udowodnienia wskazanej przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (stanu nietrzeźwości) obciąża jego, a nie pracownika. Dlatego istotne jest posiadanie odpowiednich dowodów na potwierdzenie tej okoliczności. W opinii SN inicjatywa co do wykonania badań stanu trzeźwości należy do pracownika, któremu pracodawca zarzucił naruszenie obowiązku trzeźwości (wyrok SN 26 sierpnia 1999 r., I PKN 241/99, OSNP 2000/24/895). W orzecznictwie nie budzi również kontrowersji fakt, iż do celów postępowania w sprawach ze stosunku pracy nie jest również konieczne ustalenie ściśle określonego stężenia alkoholu we krwi pracownika, jak to ma miejsce w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym wykroczeń.

Pracownik, który decyduje się na spożywanie alkoholu w czasie pracy, musi wiedzieć, że nie będzie miał podstaw do kwestionowania wypowiedzenia czy też rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym ze względu na zasady współżycia społecznego, ponieważ osoba naruszająca swoje obowiązki oraz zasady współżycia społecznego nie może skutecznie zarzucić naruszenia tych zasad wobec niej i opierać na tym swojego roszczenia (wyrok SN 20 listopada 1996 r., I PKN 14/96, OSNP 1997/12/218).

PRZYKŁAD

WYSTARCZAJĄCE DOWODY DO ODDALENIA POWÓDZTWA

Magazynier pił alkohol w czasie pracy. Prezes firmy dowiedział się o tym od innych pracowników. Polecił ochronie, by wyprowadziła pracownika poza teren zakładu pracy. Po dyscyplinarnym zwolnieniu magazynier domagał się od pracodawcy odszkodowania, powołując się na to, iż nie sprawdzono za pomocą alkomatu, czy faktycznie był pod wpływem alkoholu. Pracodawca na okoliczność nietrzeźwości pracownika przedstawił przed sądem dowody z przesłuchania świadków oraz nagrania z kamery przemysłowej. Są one wystarczające do oddalenia powództwa pracownika.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK