| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacana od każdego rodzaju pozarolniczej działalności

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacana od każdego rodzaju pozarolniczej działalności

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Zasada ta nie dotyczy opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Składek na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru nie mogą opłacać wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.

Osoba, która prowadzi kilka rodzajów działalności pozarolniczej, objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego rodzaju działalności. Jeżeli zatem osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zostanie równocześnie wspólnikiem w spółce jawnej, może w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniom z działalności prowadzonej indywidualnie albo jako wspólnik spółki jawnej. Gdy w dalszym ciągu osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom z działalności prowadzonej na podstawie wpisu, jako wspólnik spółki jawnej nie będzie opłacała żadnych składek na ubezpieczenia społeczne. Jako wspólnik spółki jawnej nie może też przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Często zmiana tytułu do ubezpieczeń przez osobę prowadzącą kilka rodzajów pozarolniczej działalności nie ma z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych żadnego znaczenia, gdyż podstawa wymiaru składek jest ta sama, tj. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Gdy jednak osoba indywidualnie prowadząca działalność opłacająca składki od preferencyjnej podstawy (30 proc. minimalnego wynagrodzenia) stałaby się jednocześnie na przykład wspólnikiem w spółce jawnej i zdecydowałaby się na zmianę tytułu do ubezpieczeń, składki na ubezpieczenia społeczne opłacałaby od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi naliczać oraz opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Nie ulega ona proporcjonalnemu zmniejszeniu, gdy prowadzenie działalności zostaje rozpoczęte lub zakończone w trakcie miesiąca, jak również za okres pobierania zasiłków.

Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca od każdego rodzaju działalności, czyli od:

• działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej,

• działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK