| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę

Kiedy dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę jest szczególnym sposobem ustania więzi prawnej łączącej pracodawcę i pracownika. W tym przypadku stosunek pracy ustaje z mocy samego prawa, bez potrzeby składania dodatkowych oświadczeń przez pracodawcę lub pracownika. Kiedy dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę i jakie są jego konsekwencje?


Umowa o pracę wygasa m.in. wskutek śmierci pracownika, śmierci pracodawcy, chyba że pracownik został przejęty przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy oraz z upływem trzech miesięcy nieobecności pracownika z powody tymczasowego aresztowania. Inne przypadki, w których stosunek pracy wygasa, wskazane są w ustawach szczególnych (np. ustawie o szkolnictwie wyższym, Karcie Nauczyciela, prawie o ustroju sądów powszechnych) i dotyczą poszczególnych grup zawodowych.

W katalogu przyczyn, które powodują wygaśnięcie stosunku pracy, nie ma już porzucenia pracy przez pracownika. Jeżeli więc pracownik samowolnie uchyla się od pracy i nie usprawiedliwia swojej nieobecności, stosunek pracy trwa aż do momentu, w którym albo upłynie okres, na który umowa o pracę została zawarta, albo jedna ze stron złoży oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę.

Jeżeli stosunek pracy ustał w wyniku śmierci pracownika, prawa majątkowe wynikające z umowy o pracę przechodzą na małżonka oraz osoby, które są na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku. Te prawa majątkowe (np. do zaległego wynagrodzenia, niewypłaconej odprawy) są dziedziczone zgodnie z ogólnymi zasadami prawa spadkowego dopiero, jeżeli brak jest uprawnionych wskazanych w przepisie kodeksu pracy. W razie śmierci pracodawcy pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku gdy umowa była zawarta na czas określony, w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Jeżeli pracodawca naruszy przepisy dotyczące wygaśnięcia umowy o pracę, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Przysługują mu takie same roszczenia jak pracownikowi, z którym rozwiązano umowę bez wypowiedzenia. Może on zatem żądać przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą domagać się ustalenia przed sądem pracy, że stosunek pracy wygasł, jak również że trwa on nadal. Zgłaszając takie żądanie do sądu, powinni oni wskazać interes prawny, którym może być np. niedopuszczanie pracownika do świadczenia pracy.

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK