| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy praca we własnej firmie podczas zasiłku macierzyńskiego pozbawia prawa do świadczenia

Czy praca we własnej firmie podczas zasiłku macierzyńskiego pozbawia prawa do świadczenia

Prowadzę działalność gospodarczą. Od dwóch miesięcy otrzymuję zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka. Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego mogę podpisywać faktury, umowy itp.? Czy na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego powinnam zawiesić działalność gospodarczą?


RADA

Nie musi Pani zawieszać działalności, ponieważ prowadzenie firmy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

UZASADNIENIE

Do zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania przepis pozbawiający prawa do zasiłku w przypadku wykonywania przez ubezpieczonego pracy zarobkowej lub wykorzystywania zasiłku niezgodnie z jego przeznaczeniem. Zatem ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres niezależnie od tego, czy w czasie korzystania z zasiłku macierzyńskiego kontynuuje Pani wcześniej wykonywaną pracę.

WAŻNE!

Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i dobrowolnie przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego oraz w terminie płaci składki na to ubezpieczenie, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on przez okres przewidziany w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, jednak okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest dla nich taki sam, jak ustalony dla pracowników. Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez:

• 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie,

• 20 tygodni (140 dni) przy każdym następnym porodzie,

• 28 tygodni (196 dni) w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie:

• urlopu bezpłatnego,

• pobytu w areszcie tymczasowym,

• odbywania kary pozbawienia wolności.

• art. 12 ust. 1 i ust. 2, art. 29, art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 pkt 5, pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 180 Kodeksu pracy.

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »