| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podpisze kolejną umowę tego rodzaju, wówczas z drugiej umowy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne z obu umów.


Przedsiębiorcy coraz częściej zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawnych i w ten sposób unikają konieczności stosowania przepisów kodeksu pracy. Najczęściej podpisują z pracownikami umowę zlecenia (a właściwie umowę o świadczenie usług, do której stosujemy przepisy dotyczące umowy zlecenia). Zawierane są również umowy o dzieło, a niekiedy umowy o pracę nakładczą.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu. Podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu, gdy wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub miejscu prowadzenia przez niego działalności. Natomiast zleceniobiorca podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia podlegają również osoby mające ustalone prawo do emerytury lub renty.

Składki na ubezpieczenia społeczne są naliczane od wypłaconego zleceniobiorcy wynagrodzenia, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest naliczana od tego wynagrodzenia pomniejszonego o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego.

Warto podkreślić, że ubezpieczeniom społecznym (oraz zdrowotnemu) z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat życia.

Zleceniobiorca, który zawrze dodatkowo drugą umowę zlecenia, podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z drugiej umowy oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Może on zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń i wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń drugą umowę zlecenia, wówczas z pierwszej ubezpieczenia emerytalne i rentowe z obowiązkowych staną się dobrowolne, a obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Taka zmiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń może nastąpić tylko na bieżąco i nie może być dokonana z okresem wstecznym (np. kilkumiesięcznym).

Dokonując wyboru, z której umowy zleceniobiorca chce podlegać ubezpieczeniom, nie jest on ograniczony wysokością uzyskiwanego z tych umów wynagrodzenia. Dowolnie może on wybrać, z której umowy chce być objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami.

Zleceniobiorca może również wykonywać dwie umowy zlecenia u tego samego zleceniodawcy. Wówczas także dokonuje wyboru, z której umowy chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oczywiście przy dwóch umowach zlecenia w tej samej firmie musi być inny zakres prac, które mają być wykonywane na podstawie każdej z tych umów. Gdyby bowiem przedmiotem każdej z nich było to samo, wówczas ZUS mógłby zakwestionować podpisanie drugiej umowy i uznać, że została ona zawarta tylko po to, aby obniżyć podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK