| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podpisze kolejną umowę tego rodzaju, wówczas z drugiej umowy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne z obu umów.

Umowa o dzieło jest umową, na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła na rzecz zamawiającego. Dziełem tym może być określony przez strony rezultat (efekt), np. wykonanie ogrodzenia, mebli przez stolarza, jak również określone dobro niematerialne, np. napisanie artykułu, wykonanie zdjęcia. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia oraz umowy o pracę nakładczą jest umową rezultatu, podczas gdy umowa zlecenia i umowa o pracę nakładczą są umowami starannego działania.

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Od przychodu, który dana osoba uzyskuje z umowy o dzieło, istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko wówczas, gdy umowę o dzieło zawarła z własnym pracodawcą albo gdy wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy. Oznacza to, że zleceniobiorca, który dodatkowo zatrudni się na umowę o dzieło, będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w dalszym ciągu z umowy zlecenia, a z umowy o dzieło nie będzie podlegał żadnym ubezpieczeniom. Ponadto od wypłacanego mu wynagrodzenia nie będą potrącane żadne składki. Nie ma przy tym znaczenia, że umowę o dzieło zawarł z przedsiębiorcą, u którego jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia.

Zleceniobiorca, który dodatkowo zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę nakładczą, podlega z tego tytułu dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a obowiązkowe jest dla niego tylko ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście zleceniobiorca może zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i przystąpić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z pracy nakładczej. Wówczas z umowy zlecenia obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Wybór tytułu do ubezpieczeń zależy więc od decyzji ubezpieczonego.

W sytuacji gdy zleceniobiorca ma ustalone prawo do emerytury lub renty, obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych istnieje z umowy zlecenia, a z pracy nakładczej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, a obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy osobą wykonującą jednocześnie umowę o pracę nakładczą i umowę zlecenia jest uczeń lub student, wówczas tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest praca nakładcza, gdyż z umowy zlecenia osoby te nie podlegają żadnym ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD

ZAWARCIE DRUGIEJ UMOWY ZLECENIA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK