REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na zastępstwo

Konstanty Wróblewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu.

Umowa na zastępstwo została uregulowana w art. 25 § 1 zd. 2 k.p. Przepis ten stanowi, że jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

REKLAMA

Kiedy można zatrudnić na zastępstwo

Z istoty tej umowy wynika, że ma ona zastosowanie tylko w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika, a więc nie ma możliwości zawarcia umowy na zastępstwo podczas nieobecności nieusprawiedliwionej. Nie jest to również możliwe w przypadku, gdy pracownik zastępowany jest w tym czasie obecny w pracy. W umowie na zastępstwo należy wyraźnie zaznaczyć, że zawierana jest na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika i wskazać go z imienia i nazwiska.

Przykład

REKLAMA

Pracownica zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. personalnych jest w zaawansowanej ciąży. Pracodawca, wiedząc, że pracownica niedługo uda się na zwolnienie (a następnie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego), postanawia zatrudnić pracownika na umowę na czas zastępstwa tej pracownicy (pracownica w ciąży nadal wykonuje pracę). Powyższe postępowanie pracodawcy jest niedopuszczalne, ponieważ umowę na zastępstwo można zawrzeć tylko w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika, a więc nie ma możliwości zawarcia umowy na zastępstwo za pracownika, który w tym czasie będzie obecny w pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że nie ma przeszkód, aby umowa na zastępstwo poprzedzona była umową na okres próbny. Taką możliwość przewiduje art. 25 § 2 k.p., który stanowi, że każda umowa określona w art. 25 § 1 k.p. może być poprzedzona umową na okres próbny.

Przykład

Pracodawca, na miejsce osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, zatrudnił pracownika na podstawie umowy na okres próbny trwający jeden miesiąc, ponieważ chciał sprawdzić go na danym stanowisku. Po tym okresie pracodawca stwierdził, że sprawdził się na tym stanowisku i zaproponował mu umowę na czas zastępstwa.

Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z przepisami prawa pracy. Zastosowanie przepisu art. 25 § 2 k.p. pozwala zmniejszyć ryzyko zatrudnienia pracownika na czas zastępstwa, który nie ma predyspozycji do wykonywania pracy na tym właśnie stanowisku.

Rozwiązanie umowy na czas zastępstwa

REKLAMA

Umowę na czas zastępstwa można rozwiązać (tak jak to ma miejsce w przypadku innych umów o pracę) na mocy porozumienia stron. Jednak na takie rozwiązanie konieczna jest zgodna wola obu stron. Z inicjatywą rozwiązania umowy w tym trybie może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Umowa na czas zastępstwa może być też rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron z zachowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia. Przy wypowiedzeniu umowy na czas zastępstwa przez pracodawcę nie musi on podawać przyczyny wypowiedzenia. Również pracownik nie ma takiego obowiązku.

Najczęstszym sposobem rozwiązania umowy o pracę na czas zastępstwa jest jednak rozwiązanie umowy przez nastąpienie konkretnego zdarzenia, jakim jest powrót osoby zastępowanej. A zatem w momencie powrotu osoby zastępowanej umowa na czas zastępstwa ulega rozwiązaniu. Ostatnim dniem pracy pracownika zatrudnionego na zastępstwo będzie wtedy dzień poprzedzający powrót zastępowanego pracownika do pracy, np. jeżeli pracownik powrócił do pracy 5 kwietnia, ostatnim dniem umowy z pracownikiem, który go zastępował, będzie 4 kwietnia.

Umowa na czas zastępstwa nie przedłuża się do dnia porodu

Należy pamiętać, że umowa na czas zastępstwa nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży. Umowa na czas zastępstwa stanowi zatem wyjątek w porównaniu do innych umów o pracę (m.in. umowa na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, umowa na czas określony czy umowa na czas wykonywania określonej pracy).

Przykład

Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na czas zastępstwa zachodzi w ciążę. Gdy jest w 4. miesiącu ciąży, pracownica zastępowana powraca do pracy po trwającym 2 lata urlopie wychowawczym. W takim przypadku umowa z pracownicą zastępującą ulega rozwiązaniu i nie przedłuża się do dnia porodu (art. 177 § 31 k.p.).

Wady i zalety umowy na zastępstwo

WADY

• Zatrudniając pracownika na czas zastępstwa, pracodawca ponosi wszelkie koszty, jakie związane są z zatrudnieniem pracownika.

• Pracownik zatrudniony na czas zastępstwa jest pełnoprawnym pracownikiem. W związku z tym pracownik zachowuje wszelkie prawa wynikające z przepisów Kodeksu pracy, z wyjątkiem przepisów, które są wyłączone z umowy na czas zastępstwa.

ZALETY

• W razie długiej usprawiedliwionej nieobecności w pracy istnieje możliwość zatrudnienia osoby na zastępstwo bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu.

• Umowa nie przedłuża się do dnia porodu w przypadku zajścia w ciążę przez pracownicę zastępującą (art. 177 § 31 k.p.).

• Umowy na zastępstwo nie wlicza się do umów na czas określony, których trzykrotne zawarcie jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony (art. 251 k.p.).

• Stosunkowo łatwo rozstać się z pracownikiem zastępującym (krótki okres wypowiedzenia). Dodatkowo, wypowiadając umowę o pracę, pracodawca nie jest zobowiązany do podania przyczyny wypowiedzenia.

• Możliwość pozyskania i wyszkolenia dobrego przyszłego pracownika (jeżeli pracownik przejawia predyspozycje do wykonywania określonej pracy).

• Warunki pracy osoby zastępującej nie muszą być tożsame z warunkami pracy osoby zastępowanej (wynagrodzenie, wymiar czasu pracy itp.). Może to być uzależnione zarówno od kwalifikacji i doświadczenia danej osoby, jak i potrzeb pracodawcy, np. pracodawca potrzebuje, aby pracownik zastępujący wykonywał pracę na część etatu i wykonywał tylko część z obowiązków, które spoczywały na osobie zastępowanej. Oczywiście wynagrodzenie pracownika zastępowanego musi być zgodne z przepisami wewnętrznymi, tj. z regulaminem wynagradzania.

Konstanty Wróblewski

specjalista ds. prawa pracy, SEKA S.A.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA