| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: SUMOWANIE PRZYCHODU Z UMOWY O PRACĘ I UMOWY O DZIEŁO ZE SWOIM PRACODAWCĄ

Izabela P. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Pracodawca w lipcu zawarł z nią dodatkowo umowę o dzieło. W lipcu otrzyma ona wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2 tys. zł oraz 500 zł za wykonanie dzieła. W raporcie ZUS RCA składanym za Izabelę P. za lipiec składki na ubezpieczenia społeczne powinny być naliczone od podstawy 2,5 tys. zł, a na zdrowotne od 2157,25 zł (2500 zł - 342,75 zł). Kwota 342,75 to kwota składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika.

PRZYKŁAD: UMOWA CYWILNOPRAWNA W CZASIE URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

Jan K. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. Od 1 do 14 lipca przebywa na urlopie wypoczynkowym. W okresie urlopu pracodawca zawarł z nim dodatkowo umowę zlecenia na okres od 2 do 10 lipca. 31 lipca Jan K. otrzymał wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia oraz zwrot należności z tytułu podróży służbowej, którą odbywał wykonując umowę zlecenia. Płatnik w podstawie wymiaru składek powinien uwzględnić wyłącznie wynagrodzenie ze stosunku pracy i z umowy zlecenia. Składki nie powinny być natomiast naliczane od należności związanych z podróżą służbową, gdyż konsekwencją potraktowania umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą jako umowy o pracę jest możliwość stosowania wyłączeń określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek. Natomiast diety oraz inne należności związane z podróżą służbową, jakie otrzymuje pracownik, są do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, zwolnione od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

PRZYKŁAD: UMOWA O DZIEŁO Z WŁASNYM PRACODAWCĄ PODCZAS URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Renata L. od 1 czerwca 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym. W lipcu pracodawca, który udzielił jej urlopu, zawarł z nią umowę o dzieło. Z tytułu zawarcia umowy o dzieło płatnik składek nie zgłasza jej do żadnych ubezpieczeń, a od wypłacanego jej wynagrodzenia nie potrąca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wykonując umowę o dzieło Renata L. w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 2a, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Par. 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK