| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

W czasie wymienionych urlopów pracodawca ma obowiązek składać za pracowników imienny raporty miesięczne RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 XX) o okresach przerwy w opłacaniu składek z umowy o pracę, gdzie wykazuje okres tej przerwy oraz kod/ świadczenia przerwy:

• 111 - w przypadku urlopu bezpłatnego,

• 121/122 - w przypadku urlopu wychowawczego,

• 311 - w przypadku zasiłku macierzyńskiego.

Wyjaśnić trzeba, że przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny (od umowy o pracę) tytuł do ubezpieczeń. W stosunku do osób na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński pracodawca pełni obowiązki płatnika składek. Wykazuje on należne składki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i pobierania zasiłku macierzyńskiego za osoby, którym udzielił urlopu oraz wypłaca zasiłek, jeżeli osoby te oczywiście spełniają warunki do podlegania ubezpieczeniom z tych tytułów, tj. nie mają ustalonego prawa do emerytury, renty oraz innych tytułów do ubezpieczeń.

Zatrudniając na podstawie umowy o dzieło własnego pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym czy też macierzyńskim nie zgłasza się go do żadnych ubezpieczeń. Umowa o dzieło nie stanowi bowiem odrębnego tytułu do ubezpieczeń. W konsekwencji od wypłacanego z umowy o dzieło wynagrodzenia żadne składki nie są naliczane. Inaczej jest natomiast w przypadku zawarcia umowy zlecenia. Zatrudniając na jej podstawie własnego pracownika, który przebywa na urlopie bezpłatnym, macierzyńskim lub wychowawczym, pracodawca nie powinien go traktować jak swojego pracownika. Wobec tego zwykle musi złożyć formularz ZUS ZUA (z kodem 04 XX XX) i z umowy zlecenia zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności), zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (jeśli zleceniobiorca będzie chciał podlegać temu ubezpieczeniu). Zatem od wypłacanego wynagrodzenia płatnik ma obowiązek naliczać oraz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Oczywiście może wystąpić sytuacja, iż umowa zlecenia zawarta z osobą na urlopie (bezpłatnym, wychowawczym, macierzyńskim) nie będzie stanowiła tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, gdyż zleceniobiorca będzie miał inny tytuł do tych ubezpieczeń, np. będzie wykonywał równocześnie inną umowę zlecenia u innego zleceniodawcy, od której opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. Wówczas płatnik zgłosi zleceniobiorcę wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego składając formularz ZUS ZZA i będzie za niego opłacał tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wyjaśnić trzeba, że gdy zleceniobiorca jest uczniem lub studentem i nie ukończył 26 lat, z umowy zlecenia nie podlega żadnym ubezpieczeniom i płatnik nie zgłasza go do ubezpieczeń oraz od wypłacanego mu wynagrodzenia nie opłaca żadnych składek.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK