| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: UMOWA ZLECENIA ZE STUDENTKĄ W CZASIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Bożena D. ma 23 lata i jest studentką studiów zaocznych. Równocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Od lutego 2008 r. pracodawca udzielił jej urlopu macierzyńskiego, a aktualnie przebywa ona na urlopie wychowawczym. Od 1 do 31 lipca Bożena D. została zatrudniona przez swojego pracodawcę na podstawie umowy zlecenia. W związku z tym, iż jest studentką i nie ukończyła 26 lat, z umowy zlecenia nie podlega żadnym ubezpieczeniom. W dalszym ciągu powinny być natomiast za nią wykazywane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, jeśli oczywiście spełnia warunki do podlegania tym ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: PRZERWA W OPŁACANIU SKŁADEK Z TYTUŁU URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Anna K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i od stycznia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca, który udzielił jej tego urlopu, od 2 lipca zawarł z nią umowę zlecenia. Z umowy zlecenia powinien zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego - gdy umowa wykonywana jest w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, chorobowego - na wniosek zleceniobiorcy) i ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie, w którym będzie wykonywała umowę zlecenia, pracodawca nie powinien za nią wykazywać składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z urlopu wychowawczego.

Umowy cywilnoprawne z pracownikiem prowadzącym działalność

Składek od wynagrodzenia wypłacanego z umowy zlecenia i umowy o dzieło nie należy opłacać, jeżeli takie umowy cywilnoprawne są zawarte z własnym pracownikiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli umowa zlecenia czy o dzieło jest zawarta w ramach prowadzonej przez niego działalności i dla celów podatkowych przychód z tej umowy jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej, umowa cywilnoprawna powinna być traktowana jako zawarta z odrębnym podmiotem gospodarczym. Od wypłaty z tytułu zawarcia takiej umowy nie powinny być naliczane składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowa umowa z pracownikiem na urlopie

Wyjaśnić należy, że jako umów zawartych z własnym pracownikiem nie traktuje się umów cywilnoprawnych zawartych z osobami, którym pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego.

Wszystkie wymienione wyżej urlopy występują co prawda w czasie trwania stosunku pracy, jednak są to okresy przerwy w opłacaniu składek od umowy o pracę - pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu za ten okres wynagrodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK