| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Od umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem zwykle trzeba płacić składki

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem jest traktowany jak uzyskany z umowy o pracę, co oznacza obowiązek opłacenia od niego wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy jednak umowa o dzieło czy zlecenia jest zawierana ze swoim pracownikiem w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego, obowiązują inne zasady podlegania ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: UMOWA ZLECENIA ZE STUDENTKĄ W CZASIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Bożena D. ma 23 lata i jest studentką studiów zaocznych. Równocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Od lutego 2008 r. pracodawca udzielił jej urlopu macierzyńskiego, a aktualnie przebywa ona na urlopie wychowawczym. Od 1 do 31 lipca Bożena D. została zatrudniona przez swojego pracodawcę na podstawie umowy zlecenia. W związku z tym, iż jest studentką i nie ukończyła 26 lat, z umowy zlecenia nie podlega żadnym ubezpieczeniom. W dalszym ciągu powinny być natomiast za nią wykazywane składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, jeśli oczywiście spełnia warunki do podlegania tym ubezpieczeniom.

PRZYKŁAD: PRZERWA W OPŁACANIU SKŁADEK Z TYTUŁU URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Anna K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i od stycznia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca, który udzielił jej tego urlopu, od 2 lipca zawarł z nią umowę zlecenia. Z umowy zlecenia powinien zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego - gdy umowa wykonywana jest w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, chorobowego - na wniosek zleceniobiorcy) i ubezpieczenia zdrowotnego. W okresie, w którym będzie wykonywała umowę zlecenia, pracodawca nie powinien za nią wykazywać składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z urlopu wychowawczego.

Umowy cywilnoprawne z pracownikiem prowadzącym działalność

Składek od wynagrodzenia wypłacanego z umowy zlecenia i umowy o dzieło nie należy opłacać, jeżeli takie umowy cywilnoprawne są zawarte z własnym pracownikiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli umowa zlecenia czy o dzieło jest zawarta w ramach prowadzonej przez niego działalności i dla celów podatkowych przychód z tej umowy jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej, umowa cywilnoprawna powinna być traktowana jako zawarta z odrębnym podmiotem gospodarczym. Od wypłaty z tytułu zawarcia takiej umowy nie powinny być naliczane składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowa umowa z pracownikiem na urlopie

Wyjaśnić należy, że jako umów zawartych z własnym pracownikiem nie traktuje się umów cywilnoprawnych zawartych z osobami, którym pracodawca udzielił urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy macierzyńskiego.

Wszystkie wymienione wyżej urlopy występują co prawda w czasie trwania stosunku pracy, jednak są to okresy przerwy w opłacaniu składek od umowy o pracę - pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu za ten okres wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK