| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Co musi zawierać umowa o pracę

Co musi zawierać umowa o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika, jest zobowiązany zawrzeć z nim umowę na piśmie oraz przedstawić mu wymagane przez prawo informacje. Warto przypomnieć pracodawcom niektóre wymagania dotyczące zawierania umowy o pracę. Co powinna zawierać umowa o pracę i jakie informacje musi uzyskać nowo zatrudniany pracownik?


Umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Jej treść powinna określać, kto będzie pracodawcą i pracownikiem, jakiego jest to rodzaju umowa (np. na okres próbny, czas określony, czas nieokreślony), datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Ten ostatni element powinien obejmować w szczególności rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy oraz termin jej rozpoczęcia. Powyższe określa obowiązkową treść umowy, czyli to, co musi się w niej znaleźć. W umowie o pracę można zamieścić również inne postanowienia dotyczące warunków pracy i płacy, takie jak np. zakaz konkurencji czy wprowadzenie niektórych systemów czasu pracy. Umowa o pracę powinna zostać złożona w aktach osobowych.

Jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie, pracodawca jest zobowiązany, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy oraz jej warunki. Dokument ten należy złożyć do akt osobowych pracownika. Jeżeli pracodawca nie potwierdzi pisemnie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, grozi mu za to kara grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Następnie pracodawca w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy zobowiązany jest poinformować pracownika o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze urlopu, jaki przysługuje pracownikowi, długości jego okresu wypowiedzenia oraz układzie zbiorowym pracy, jeżeli pracownik jest nim objęty. Pracodawca może, informując pracownika, wskazać pisemnie stosowne przepisy prawa.

Dodatkowe obowiązki ciążą na tych pracodawcach, którzy nie mają obowiązku wydania regulaminu pracy. Muszą oni ponadto poinformować nowego pracownika o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności. Pracodawca powinien odebrać od pracownika pisemne potwierdzenie, że zapoznał się on z tymi informacjami i dołączyć je do jego akt osobowych.

Pracodawca może ponadto w osobnym dokumencie przedstawić zakres jego obowiązków, które określają zadania pracownika wynikające z umowy o pracę. Również ten dokument powinien znaleźć się w dokumentacji osobowej.

Bartłomiej Raczkowski

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK