| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?


RADA

Pracownik ten powinien otrzymać za maj wynagrodzenie w wysokości 2078,96 zł. Prawidłowe będzie udzielenie na wniosek pracownika czasu wolnego po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

Praca wykonywana przez pracownika w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowana przez pracodawcę w dwojaki sposób - bądź przez udzielenie w zamian czasu wolnego, bądź przez wypłatę dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czas wolny w zamian za pracę w nadgodzinach udzielany jest na wniosek pracownika w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić również bez wniosku pracownika. Wówczas jednak udzielenie czasu wolnego powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Państwa pracownik chce odebrać czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych po okresie rozliczeniowym. Nie ma przeszkód, by zgodzić się na taki wniosek pracownika. Jeśli pracownik w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzyma w sierpniu czas wolny, nie przysługuje mu dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast za każdą przepracowaną godzinę powinien otrzymać w terminie majowej wypłaty normalne wynagrodzenie. Gdyby czas wolny był udzielany pracownikowi z Państwa inicjatywy, to w miesiącu udzielenia tego czasu wolnego wynagrodzenie pracownika nie może być niższe niż należne mu za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Korzyści

Wynagrodzenie pracownika w miesiącu, w którym odbiera, na swój wniosek, czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, może być niższe niż wynagrodzenie należne mu za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy tylko wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią. Mając powyższe na uwadze, za czas wolny udzielony w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, gdyż nie wykonuje wtedy pacy, a żaden przepis nie gwarantuje zachowania prawa do wynagrodzenia w tym przypadku.

W związku z powyższym w miesiącu, w którym pracownik świadczył pracę ponad normę, powinien on otrzymać wyższe wynagrodzenie za pracę. Natomiast w miesiącu, w którym odebrał czas wolny na swój wniosek - odpowiednio niższe. Zasada ta ma zastosowanie zarówno w przypadku stałego miesięcznego wynagrodzenia, jak również w przypadku wynagradzania stawką godzinową.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK