| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak długo może trwać kontrola ZUS w firmie

Jak długo może trwać kontrola ZUS w firmie

W trakcie prowadzonej przez siebie kontroli ZUS bada przestrzeganie przepisów prawa dotyczących w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych oraz prawidłowości obliczania, potrącania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jak długo może ona trwać? Jakie uprawnienia posiada inspektor kontroli ZUS?


Kontrola ZUS może trwać nie więcej niż cztery tygodnie w stosunku do tzw. mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz osiem tygodni w stosunku do pozostałych przedsiębiorców. Termin ten liczy się od dnia doręczenia przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) przedsiębiorca nie może być w tym samym czasie kontrolowany przez więcej niż jedną służbę. Nie dotyczy to jednak kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która może być przeprowadzana niezależnie od innych kontroli. Jest zatem możliwa sytuacja, w której będzie prowadzona równolegle kontrola ZUS oraz PIP.

Inspektor rozpoczynający kontrolę płatnika powinien okazać legitymację służbową oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Upoważnienie takie powinno zawierać m.in. wskazanie podstawy prawnej kontroli, oznaczenie jednostki organizacyjnej ZUS, która przeprowadza kontrolę, imię i nazwisko inspektora kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej, oznaczenie kontrolowanego płatnika składek, wskazanie daty rozpoczęcia kontroli i przewidywanego terminu jej zakończenia oraz zakres przedmiotowy kontroli. Upoważnienie powinno zostać doręczone kontrolowanemu płatnikowi. W razie jego nieobecności może ono zostać okazane osobie upoważnionej do reprezentowania lub prowadzenia spraw płatnika. Płatnik oraz osoba przez niego wskazana mają prawo uczestniczyć w kontroli. Podczas kontroli inspektor ma obowiązek zachować bezstronność. Jeżeli kontrolowany płatnik uważa, iż istnieją okoliczności, które mogą mieć wpływ na jego bezstronność, może on wnioskować o wyłączenie inspektora.

W czasie przeprowadzania kontroli inspektor ma prawo m.in. do badania wszelkich ksiąg, dokumentów finansowo-księgowych i osobowych, dokonywania oględzin i spisu składników majątku płatników składek zalegających z opłatą należności z tytułu składek, żądania udzielania informacji przez płatnika składek czy przesłuchiwania świadków.

Kontrola prowadzona jest w siedzibie płatnika oraz w miejscach prowadzenia przez niego działalności, a także w biurach rachunkowych, biurach przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz dokumentacji finansowo-księgowej.

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK