| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.


Informacje, które powinny znaleźć się w świadectwie pracy, wymieniono w art. 97 § 2 k.p. oraz w § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

W świadectwie pracy podaje się, w jakim okresie pracownik był zatrudniony. Okres zatrudnienia liczy się od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania albo wygaśnięcia. Zgodnie z art. 26 k.p. stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Dopiero gdyby w umowie o pracę nie określono terminu rozpoczęcia pracy, należałoby uznać, że stosunek pracy nawiązał się w dniu zawarcia umowy.

Przykład

Umowę o pracę podpisano 20 grudnia, z datą rozpoczęcia pracy od 1 stycznia. W świadectwie pracy po słowach: „był zatrudniony w okresie od...”, należy wpisać 1 stycznia. Nie ma znaczenia, że 1 stycznia jest świętem.

W umowie o pracę jako termin rozpoczęcia pracy wpisano 1 czerwca. Ten dzień przypadał w niedzielę i pierwszym dniem roboczym był 2 czerwca. W świadectwie pracy należy wpisać, że pracownik był zatrudniony od 1 czerwca, mimo że nie był to dzień roboczy.

W świadectwie pracy należy podać tryb rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy (art. 97 § 2 k.p.).

W pkt 3 świadectwa pracy (wg wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia) wskazuje się, czy stosunek pracy ustał w wyniku:

a) rozwiązania (tryb i podstawa prawna),

b) szczególnych przypadków rozwiązania stosunku pracy,

c) wygaśnięcia (podstawa prawna).

Przykład

Pracownik został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) w trybie art. 30 § 1 pkt 3 w związku z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika).

Umowa rozwiązała się na mocy porozumienia stron - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, art. 30 § 1 pkt 1 k.p.

Pracownikowi w ramach zwolnień grupowych wypowiedziano warunki pracy i płacy, pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków i umowa o pracę rozwiązała się - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, art. 30 § 1 pkt 2 k.p. w związku z art. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK