| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy można zwolnić się z obowiązku tworzenia funduszu świadczeń socjalnych

Czy można zwolnić się z obowiązku tworzenia funduszu świadczeń socjalnych

Obowiązek tworzenia funduszu świadczeń socjalnych mają pracodawcy zatrudniający 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Bez względu na liczbę zatrudnionych fundusz muszą tworzyć pracodawcy sfery budżetowej. Czy jest możliwe zwolnienie się z obowiązku tworzenia funduszu?


Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) pracodawcy, którzy mają obowiązek tworzenia funduszu, z wyjątkiem pracodawców prowadzących działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, mogą określić wysokość odpisu na fundusz inaczej niż wynika to z ustawy. Możliwe jest także, że w ogóle nie będą tworzyć funduszu. Kroki, które należy podjąć w tym celu, różnią się w zależności od tego, czy pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy (u.z.p.) czy też regulaminem wynagradzania, a ponadto, czy w firmie działają związki zawodowe.

Tam, gdzie pracownicy objęci są u.z.p., postanowienia o zwolnieniu z obowiązku tworzenia funduszu powinny być zawarte w układzie. Zapisy o nietworzeniu funduszu muszą być zatem nie tylko uzgodnione z zakładową organizacją związkową, ale i odpowiednio wprowadzone do układu w porozumieniu z organizacją związkową jako jego stroną. O ile organizacja ta nie wyrazi zgody na nietworzenie funduszu, układ nie zostanie zmieniony, a pracodawca będzie musiał nadal dokonywać odpisów na fundusz. Układ (zmiana układu) wchodzi w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania.

U pracodawców, których pracownicy nie są objęci u.z.p., postanowienia o nietworzeniu funduszu może zawierać regulamin wynagradzania. Regulamin ten pracodawca uzgadnia z zakładową organizacją związkową. Jeżeli w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu w sprawie nietworzenia funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Uprawnienia organizacji związkowej i pracownika wybranego przez załogę mają charakter opiniotwórczy. Regulamin lub jego zmiana wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. może być wysłany drogą e-mailową do każdego pracownika). Jeśli więc pracodawca planuje zwolnienie z obowiązku tworzenia funduszu w kolejnym roku kalendarzowym, regulamin wynagradzania musi być odpowiednio wcześniej zmieniony. To samo dotyczy układu zbiorowego pracy. Zmiana układu powinna nastąpić w poprzednim roku kalendarzowym, by obowiązywała w kolejnych latach. Zmiana może być bezterminowa. Możliwe jest także postanowienie, że fundusz nie będzie tworzony tylko w określonym roku lub latach.

AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK

radca prawny Kancelaria Linklaters

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »