| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Koszty ubezpieczenia osoby współpracującej ponosi w całości przedsiębiorca

Osoba współpracująca jest zgłaszana do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego przez prowadzącego pozarolniczą działalność. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również finansowanie z własnych środków składek za współpracującego, opłacanie ich i rozliczanie z ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe osób współpracujących stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób współpracujących nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. podstawa nie może przekraczać kwoty 7249,58 zł).

Jeżeli współpraca rozpoczyna się lub kończy w trakcie miesiąca, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. W analogiczny sposób ustala się podstawę wymiaru składek w przypadku choroby trwającej przez część miesiąca, jeżeli osoba współpracująca spełnia warunki do przyznania zasiłku (z tytułu współpracy).

Osoba współpracująca podlega zawsze obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na to ubezpieczenie jest naliczana od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w marcu, kwietniu i maju 2008 r. nie może być niższa niż 2328,80 zł). Od tej podstawy prowadzący działalność jest zobowiązany naliczyć i odprowadzić za osobę współpracującą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. Składka jest finansowana z własnych środków prowadzącego działalność.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Wobec tego, nawet wówczas gdy współpraca trwała tylko przez część miesiąca, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu i powinna być naliczona i opłacona od pełnej podstawy.

PRZYKŁAD

SKUTKI OPŁACENIA SKŁADEK PO TERMINIE

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której współpracownikiem przy prowadzeniu tej działalności jest żona, opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne za marzec 2008 r. po terminie. W takiej sytuacji ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej pozarolniczą działalność i osoby współpracującej ustaje od 1 marca 2008 r.

PRZYKŁAD

DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE I ROZLICZENIOWE ZA OSOBĘ WSPÓŁPRACUJĄCĄ

Tomasz G. prowadzi działalność gospodarczą, z której podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Od 1 maja przy działalności będzie mu pomagał studiujący syn. Mieszkają razem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Tomasz G.powinien złożyć formularz ZUS ZUA kodem 05 11 XX i zgłosić syna do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za maj płatnik składek powinien złożyć raport ZUS RCA za siebie i syna. Natomiast za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpi żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego, Tomasz G. będzie tylko opłacał należne składki, a z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych będzie zwolniony.

MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 11, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr. 11, poz. 74 z późn. zm.).

Art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 81 ust. 2, art. 85 ust. 14 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK