| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie zasiłki dostanie przedsiębiorca za opłacanie składki chorobowej

Jakie zasiłki dostanie przedsiębiorca za opłacanie składki chorobowej

Przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe mogą wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, a potem świadczenia rehabilitacyjnego. Od podlegania temu ubezpieczeniu uzależnione jest też prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.

PRZYKŁAD: ZASIEK OPIEKUŃCZY W RAZIE CHOROBY DZIECKA

Prowadząca działalność gospodarczą, opłacająca wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, sprawowała opiekę nad chorym półtorarocznym synem przez 14 dni. ZUS, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, wypłaci jej zasiek opiekuńczy, mimo iż jej bezrobotny mąż mógł zapewnić dziecku opiekę.

Przyznanie prawa do zasiłku opiekuńczego nie jest uzależnione od podlegania temu ubezpieczeniu przez ściśle określony czas. Można go otrzymać przez okres zwolnienia od wykonywania pracy w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki, jednakże nie dłużej niż przez:

• 60 dni w roku kalendarzowym - jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14,

• 14 dni w roku kalendarzowym - gdy opieka sprawowana jest nad chorym dorosłym członkiem rodziny, w tym nad chorym dzieckiem powyżej 14 lat.

PRZYKŁAD: ROCZNY LIMIT DNI ZASIŁKOWYCH

Pracownica w lutym 2008 r. otrzymała zasiłek opiekuńczy za 28 dni. Musiała zaopiekować się chorym sześcioletnim synem. Ponownie, z tego samego powodu, musiała skorzystać z zasiłku w marcu przez 21 dni i w kwietniu przez 11 dni. Gdy pod koniec kwietnia mąż pracownicy prowadzący pozarolniczą działalność, opłacający wszystkie składki, w tym chorobową, wystąpił do ZUS o wypłatę zasiłku opiekuńczego za siedem dni, z powodu opieki nad chorą matką, ZUS mu odmówił. Roczny limit dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy (bez względu na to, że w analizowanej sytuacji zasiłek przysługiwał na dziecko i rodzica ubezpieczonych i że do zasiłku były uprawnione dwie osoby - pracownica i prowadzący działalność gospodarczą) wynosi bowiem 60 dni i w analizowanej sytuacji został wykorzystany.

Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikom. Natomiast krąg osób mogących skorzystać z zasiłku macierzyńskiego jest szerszy. O zasiłek macierzyński mogą się także ubiegać podlegający ubezpieczeniu chorobowemu przedsiębiorcy.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego otrzyma:

• ubezpieczona, która urodziła dziecko,

• ubezpieczona albo ubezpieczony, jeżeli przyjęli na wychowanie dziecko w wieku do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do dziesiątego roku życia, i wystąpili do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK