| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy przedsiębiorca nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od miesiąca prowadzę zakład stolarski na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, z której podatek rozliczam na zasadach ogólnych. Składki na ubezpieczenia społeczne będę opłacał od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy jako osoba rozpoczynająca działalność składkę na ubezpieczenie zdrowotne również mogę płacić od niższej podstawy? Czy w ogóle muszę płacić tę składkę, skoro ZUS pobiera już składkę zdrowotną z mojej renty inwalidzkiej (mam prawo do renty w wysokości 890 zł), a przychody z działalności na pewno na początku będą niskie?

Wysokość Pana emerytury nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, ale podatek z działalności opłaca Pan na zasadach ogólnych, a nie w formie karty podatkowej. Dlatego nie ma Pan obowiązku płacenia składek za te miesiące, w których przychód z działalności nie przekroczy połowy najniższej emerytury, czyli 318,15 zł.

W dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za miesiące, za które nie będzie Pan musiał opłacić składki zdrowotnej, należy wykazywać:

• podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale, włącznie z wypłatami z zysku,

• składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 0 zł.

Natomiast za miesiące, w których nie spełni Pan warunków do zwolnienia z opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, będzie Pan musiał opłacić i rozliczyć tę składkę w pełnej wysokości od najniższej podstawy wymiaru.

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 16, art. 81 ust. 2, art. 82 ust. 1, 8 i 9, art. 85 ust. 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK