| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy trzeba opłacać składki przez pół roku

Czy trzeba opłacać składki przez pół roku

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy aby nabyć prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego - zasiłku chorobowego, muszę podlegać temu ubezpieczeniu przez okres 180 dni, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego?


Nie

Prawo do świadczeń związanych z wypadkiem przy prowadzeniu działalności przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która z działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub przystąpiła do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, musi opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują bez tzw. okresu wyczekiwania - bez względu na okres opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe. Wypłata świadczeń uzależniona jest od braku zaległości z tytułu składek. W przypadku, gdy prowadzący działalność ma zadłużenie z tytułu składek, świadczenia związane z wypadkiem przy pracy mu nie przysługują do czasu uregulowania zadłużenia.

MARCIN LIPIŃSKI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 6 ust. 2, art. 8 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK