| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pracodawca dofinansuje wczasy pod gruszą

Pracodawca dofinansuje wczasy pod gruszą

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników są zobowiązani do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z jego środków można uzyskać m.in. dofinansowanie urlopu czy pobytu dziecka na kolonii.


Pracodawca powinien podejmować czynności mające na celu zaspokajanie bytowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb pracowników. Jest to istotnym elementem stosunku pracy.

Pracodawcy tworzą specjalny fundusz w celu finansowania działalności socjalnej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) fundusz muszą utworzyć pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Oznacza to, że jeżeli w firmie jest zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku jego tworzenia.

Pracodawca może wówczas dobrowolnie utworzyć ZFŚS lub ograniczyć się do wypłaty świadczeń urlopowych. Ewentualne zmiany w stanie zatrudnienia w ciągu roku nie mają już znaczenia. Przykładowo jeśli 1 stycznia pracodawca zatrudniał 21 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a następnie w czerwcu dziesięć osób zmieniło formę zatrudnienia, np. na umowę zlecenia, to fundusz nadal musi funkcjonować.

Do stanu zatrudnienia oprócz pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy wlicza się pracowników przebywających na urlopach wychowawczych, a także chałupników i osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, wykonujących pracę przez co najmniej 30 dni. Nie wlicza się natomiast osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Fundusz jest finansowany z corocznego odpisu podstawowego, odpisów dodatkowych i tzw. zwiększeń. Coroczny odpis podstawowy naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jego wysokość na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

W przypadku pracowników młodocianych wysokość odpisu podstawowego jest obniżona i zróżnicowana. Jeśli natomiast pracownik wykonuje swoje zadania w szczególnie uciążliwych warunkach pracy, wówczas przypadający na niego odpis jest podwyższony i wynosi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z ZFŚS. Pracodawca ma zatem możliwość wpływania na krąg beneficjentów funduszu dzięki stosownym zapisom w regulaminie. Przykładowo może poszerzyć krąg uprawnionych o zleceniobiorców i ich rodziny.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK