| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Ze względu na trudną sytuację finansową firmy pracownik otrzymywał w terminie część wynagrodzenia, a resztę w miarę możliwości. W związku z tym pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 k.p. W jakim terminie pracownik może złożyć pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy? Pismo pracownika nie zawiera przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Czy w takiej sytuacji rozwiązanie umowy jest skuteczne? Czy należy mu wydać świadectwo pracy?


Artykuł 55 § 11 k.p. pozwala pracownikowi na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego. Pracownikowi przysługuje wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Według art. 55 § 2 k.p. oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy i stosuje się wówczas odpowiednio art. 52 § 2 k.p., czyli rozwiązanie to nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności to uzasadniającej. Okoliczność taką stanowi niewypłacenie części wynagrodzenia za pracę.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 k.p.). Oznacza to, że naruszenie przez pracodawcę obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę, polegające na wypłacie tego wynagrodzenia w niepełnej wysokości, następuje co miesiąc w terminie płatności wynagrodzenia. Jednomiesięczny termin wynikający z art. 52 § 2 k.p. powinien być więc liczony od dowiedzenia się przez pracownika o tej okoliczności (niewypłaceniu pełnego wynagrodzenia), a więc praktycznie od daty płatności wynagrodzenia za pracę. Pracodawca nie wypłacając wynagrodzenia za pracę w pełnej wysokości narusza bowiem swój obowiązek co miesiąc w terminie jego płatności. Pracownik zachował tak liczony termin, jeżeli złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w ciągu jednego miesiąca od dowiedzenia się w poprzednim miesiącu, że pracodawca nie wypłacił mu pełnego wynagrodzenia za pracę.

Niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie stanowi wystarczającą przyczynę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 55 § 11 k.p., co stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lipca 2005 r., sygn. akt I PK 276/04. W innym wyroku, z 4 marca 1999 r., sygn. akt I PKN 614/98, sąd uznał, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. jest skuteczne bez względu na to, czy wskazane przez pracownika przyczyny rzeczywiście występują. Przepisy kodeksu pracy, dając pracownikowi prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie przyznają pracodawcy prawa odwołania się od oświadczenia woli pracownika. Skutek jest taki, że stosunek pracy rozwiązuje się natychmiast. W konsekwencji, zgodnie z art. 97 k.p., pracodawca obowiązany jest niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, przy czym powinien podać w tym dokumencie m.in. informacje dotyczące trybu rozwiązania stosunku pracy. Jak stanowi art. 55 § 3 k.p., rozwiązanie umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Grzegorz Wojcieski

Podstawa prawna:

art. 55 § 11, art. 85 § 1 oraz art. 97 § 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK