REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty należy składać za pracownika, który pobiera zasiłek macierzyński

Joanna Kalinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od grudnia 2007 r. nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Zasiłek wypłaca jej ZUS, bo nasza firma ma obowiązek wypłacania zasiłków zatrudnionym osobom dopiero od 1 stycznia 2008 r. Od 6 marca br. druga pracownica jest na urlopie macierzyńskim i zasiłek macierzyński będziemy jej wypłacać sami. Do jakich ubezpieczeń ją zgłosić i jakie złożyć dokumenty w ZUS? Czy dobrze robimy, że od stycznia 2008 r. nie przejęliśmy rozliczania składek za pracownicę, która jest na urlopie macierzyńskim od grudnia 2007 r.?

RADA

REKLAMA

Za pracownicę, która urodziła dziecko 6 marca br., powinni Państwo rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli nie ma ona innego tytułu do tych ubezpieczeń i nie ma prawa ani do emerytury, ani do renty. ZUS nadal powinien rozliczać składki za pracownicę, która pobiera zasiłek macierzyński od grudnia 2007 r.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli w czasie pobierania zasiłku nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami z innego tytułu oraz nie mają prawa do emerytury ani renty. Składki za te osoby mają obowiązek rozliczać płatnicy zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienia pracodawcy do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (w tym zasiłku macierzyńskiego) są ustalane na każdy rok na podstawie liczby osób zgłaszanych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku. Jeśli w tym dniu ubezpieczonych było mniej niż 21, przez cały kolejny rok ZUS jest płatnikiem zasiłków dla osób zatrudnionych u płatnika. Jeżeli płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 ubezpieczonych, w kolejnym roku sam wypłaca te zasiłki. Nie dotyczy to jednak zasiłków, które ZUS zaczął wypłacać w poprzednim roku kalendarzowym, gdy płatnik nie miał jeszcze uprawnień do wypłacania zasiłków. W takiej sytuacji ZUS wypłaca zasiłki macierzyńskie do końca okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego dla Państwa pracownicy, która urodziła dziecko w grudniu 2007 r., jest cały czas ZUS. Zatem to ZUS powinien rozliczać za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Składki za pracownicę, która urodziła dziecko w marcu br., powinni rozliczać Państwo, jeżeli poza tym zasiłkiem nie ma ona innych tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi (np. innego zatrudnienia, z którego nie nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego), ani nie ma uprawnień do emerytury lub renty. Pracownica powinna złożyć oświadczenie o tym, czy ma inne tytuły do objęcia ubezpieczeniami lub uprawnienia do emerytury bądź renty. Do czasu złożenia oświadczenia nie można rozliczać za nią składek z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Za pracownicę, której zasiłek macierzyński wypłaca ZUS, nadal mają Państwo obowiązek składać raporty miesięczne ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek z powodu pobierania zasiłku macierzyńskiego; w raporcie nie należy wpisywać liczby dni zasiłkowych, a pole „Kwota” należy zostawić puste lub wpisać w nim „0,00”.

Natomiast za pracownicę, której sami Państwo będą wypłacać zasiłek macierzyński, należy składać raporty miesięczne:

• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, z kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), wykazując w nim okres przerwy w opłacaniu składek, liczbę dni zasiłkowych oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,

• ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx (osoba pobierająca zasiłek macierzyński), rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne (19,52%) i rentowe (6%) od kwoty wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.

Pierwszy raport ZUS RCA, jaki Państwo złożą za pracownicę, której będą Państwo wypłacać zasiłek macierzyński, będzie równocześnie zgłoszeniem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dlatego nie należy dodatkowo zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA.

• art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 1 ust. 1 pkt 7, pkt 10 rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA