| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Sąd może nakazać pracodawcy sprostowanie wydanego świadectwa pracy

Sąd może nakazać pracodawcy sprostowanie wydanego świadectwa pracy

Jeżeli świadectwo pracy zawiera błędy lub nieprawdziwe informacje, pracownik może domagać się od pracodawcy sprostowania jego treści. Jeśli pracodawca odmówi lub nie podejmie żadnych działań, pracownik powinien wystąpić do sądu pracy.

Po uprawomocnieniu się korzystnego dla pracownika wyroku pracodawca powinien niezwłocznie sprostować treść świadectwa pracy, jednak nie później niż w terminie trzech dni od uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli nie chce tego zrobić dobrowolnie, pracownik musi wystąpić do sądu pracy o wyegzekwowanie wyroku na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W takim przypadku sąd może wymusić wykonanie wyroku za pomocą grzywien oraz osadzenia osoby odpowiedzialnej za wydanie świadectwa w areszcie.

PRZYKŁAD

NIEDOPUSZCZALNE INFORMACJE

Pracodawca wystawił pracownikowi w terminie świadectwo pracy. W jego treści zawarł wszystkie wymagane przez przepisy prawa informacje. Dodatkowo podał jednak, iż jego zdaniem pracownik nie nadaje się do pracy, ponieważ jest niesumienny i nieobowiązkowy. Pracownik zażądał od pracodawcy usunięcia tej informacji. Pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy. Pracownik postanowił odwołać się do sądu pracy. Sąd uwzględnił powództwo. Nakazał pracodawcy sprostowanie świadectwa pracy oraz usunięcie dodatkowych informacji mających charakter opinii o pracowniku. Zdaniem sądu niedopuszczalne jest bowiem umieszczanie ich w treści świadectwa pracy. W takiej sytuacji sąd nie będzie badał, czy dodatkowe informacje podane w świadectwie pracy były prawdziwe.

PRZYKŁAD

NIEPRAWIDŁOWE POSTĘPOWANIE

Pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy, w którym wskazał nieprawidłową przyczynę rozwiązania umowy. Następnego dnia pracownik bez kierowania żądania do pracodawcy wniósł pozew do sądu. Jest to postępowanie nieprawidłowe. W tej sytuacji pracownik najpierw powinien wnieść odwołanie do pracowcy. Dopiero jego odmowna decyzja umożliwia wniesienie do sądu pozwu o sprostowanie treści świadectwa pracy.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 97 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Par. 5 ust. 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (Dz.U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK